Çelik kordonlu saatte koku sorunu..

Merhaba Roma'ya korku, bizlere neşe saçan Galyalı'lar..
Ben yıllardır kendime, demir-çelik kordonlu güzel bir saat arıyordum.
Bu arayış evvelinde ise sürekli ya deri ya da plastik kordonlu saatler kullandım.
Ama gelin görün ki, saatleri 1 gün takınca bile (ki 1 gün uzun bir süre bile olabiliyordu) saati taktığım sol bileğim rezil bir koku salmaya başlıyordu.
Neyse bu sorundan dolayı, "deri ve plastikten koku oluyor herhalde" diyerek 3 ay evvel başlıkta yazdığım gibi çelik kasa ve kordondan oluşan bir saat aldım.
Herşey çok güzel başladı, 1-2 hafta ne koku ne birşey, çareyi buldum diye seviniyordum.
Ama gelin görünki o rezil kokular yine başladı.

Akşam iştem eve gelince çıkartıyorum, sabahları tekrar takıyorum..

Bileğim öyle ağır kokuyor ki yanımdaki insanalr fark edecek diye, takıntılı halde bileiğimi ve saatin altını koklar oldum.
Saati sabunla yıkıyorum, bileğimi yıkıyorum.. Ancak 3-4 saat dayanıyor.

Nedir benim olayım? Pis, rezil bir isnanım biliyorumda, koku saçmak da oha artık..

Teşekkürler,
"Abraracourcix" nam-ı diğer Toptoriks'in iyi dilekleri sizinle olsun,
Gökler başınıza yıkılmasın..

bildigim kadariyla kotu kokularin sebebi bakterilerdir. onlarin olusmasini engelleyecek bir sey (anti bakteriyel krem falan? bilemedim) cozum olabilir. veya ne bileyim koltuk alti icin falan kullandigimiz sticklerden surebilirsin belki.

belki de sana kokuyor gibi geliyordur. sikayet duydun mu hic?
  • kurukafa  (16.09.10 11:06:25)
@theconqueror : Soruda da yazdığım gibi, saati alalı daha tam 3 ay bile olmadı.. Ayrıca yine belirttiğim gibi günde sadece 7-8 saat takıyorum koku olmasın diye..
@want2die : Aynen öyle. Güneşin altına yumurta bıraksam "Aaaa saatimin kokusu lan" diye yerini bulurum, o haldeyim..

  • quaker  (16.09.10 11:07:46)
@kurukafa : Heheh.. Validenin burnuna bileğimi yaklaştırıp "Annea bak bakayım nasıl kokuyor" diyerek test ettim.. "Öğğğk olm bu ne bee" diye geri kaçtı kadın..
Daha ötesi yok sanırım..

  • quaker  (16.09.10 11:09:05)
yok hocam o koku gitmiyo , bende aynı durumdayım seninlen ama ı ıh olmuyo düzelmiyo :(

  • busuta  (16.09.10 11:46:35)
Resmen utanç sebebi..
Kokulara karşı da dikkatliyimdir.. Rahatsız olurum ve rahatsız etmek de istemem kismeyi..
Ama ofiste elimi çenemin altına alıp birinin ekranına yaklaşıp "Abi şu şöyle mi bu böyle mi" derken bir bakıyosun "Leeeeeş!" tarzı bir efekt çıkıyo bilekten..
Yazık bana..
  • quaker  (16.09.10 11:59:43)
kokulu kordonlu saat çıkarmış armani sırf bu illeti biraz olsun azaltmak için. ekşi ekşi ter kokmak yerine vanilya kokuyor kordon.. tek çözümü evdeyken takmamak, sen de öyle kullanıyormuşsun zaten. geriye yapacak ekstra bir şey kalmıyor.

tabi bir de kişinin ter kokusunun kordonla uyumu/uyumsuzluğu söz konusu bence. herkesin ter kokusu farklı. benim saat de kokuyor ama senin anlattığın kadar değil, bundan bir önceki saatim çok daha kötü kokardı mesela aynı marka ve kalitede olmasına rağmen. bazı ter kokuları bazı kordonlarla uyuşmuyor ve kokunun şiddeti artıyor olabilir.
  • sir gawain  (16.09.10 12:03:18)
@sir gawain : Çok farklı saatlerde kullandım aslında.. İşportadan da kullandım, kaliteli mağazadanda.. (Şu an kullandığım az buz para eden bir saat de değil..)
Saatçideyken "Abi ben bunu 1-2 gün takayım bakalım kokuyor mu?" diye de test edemiyoruz hehe..
@want2die : Zaten zengin olacak yer arıyorum.. Hemen bi formül bulalım..
  • quaker  (16.09.10 12:15:21)
hergun kordonun üstünü altını temizleyeceksin işte, sabunla veya dis macunuyula diyen de var. sonra kurulayacaksın. kuruduktan sonra karbonat veya pudra koy diyen de var. ardından da kuru bi yerde bekleteceksin. saati de bol giymek gerekiyor biraz.

not: hergun degil de 2 gune 1 ya da 3 gune 1 de olabilir. kokunun kac gunde bır olduguna baglı.

not2: yukarda dediklerım deri olanların için daha çok

şimdi gelelim ozellikle paslanmaz çelik olanlar için:

-bir bezi beyaz sirkeyle ıslatıp kordonu temizleyin

- sonra kurumasını bekleyin

- bir bezi zeytinyağı ile ıslatıp kordonun üstünü çok az şekilde silin

- sonra kuru bir bezle yağı silin ve parlak görünüm kazansın
  • ermanen  (16.09.10 12:21:57 ~ 12:28:55)
aklıma sorunun alerjik olma ihtimali geldi, bilmiyorum alerjik koku var mı ama bir önceki saatimin kordonu, 2 yıldan sonra deli gibi alerji yapmıştı bileğimde.
alerjik olabilir diyorsanız titanyum alacaksınız saati, hem hafif, hem alerji yapmıyor.

  • brainfour  (16.09.10 12:22:02)
abi her sabah kolonya ile saatini temizleyip dezenfekte edeceksin,zaten havalar sıcak bakteriler heryerde şezlong atmış takılıyo:)

  • killerbee  (16.09.10 13:31:01)
Saati hergün olmasada sıklıkla yıkıyorum sabunla.. Hemde oldukça özenli yıkıyorum..
Diş fırçasıyla girişme fikrimde vardı onu da deneyecem kesinlikle..
Bakalım artık..
Demekki herkes muzdarip bu dertten..
  • quaker  (16.09.10 13:50:45)