Excel icin yardim edin lütfen...

Arkadaslar sorunum su,Nakliye isi yapiyoruz,bilgisayarimda kayitli 50 nin üzerinde firma var.Bunlar excel olarak ayri ayri dosyali.örnegin xtrans isimli firmanin dosyasi icerisinde,bana tasidigi yükler,benden aldigi mazot falan var.sonuctada en sonda bana olan borcu yada alacagi yaziyor.Ögrenmek istedigim konu,Ben bunlari genel borc adi altinda hazirladigim listeye tek tek bakarak kaydediyorum.Bu 50 nin üzerindeki firmayi formülleyemezmiyim.yani ben ne islem yaparsam yapayim,sonuc o dosyaya gidemezmi.isin asli,bir formül nasil yapilir onu bile bilmiyorum.Lütfen yardim edin...

her firmanın borç/alacak bilgisi sabit bir hücrede ise farklı bir dosyada topla formülü ile o 50 dosyadaki hücreleri toplayabilirsin. tek tek dosyaları açıp ilgili hücreyi seçmen gerek. daha kolayı varmıdır bilmiyorum ben.

  • pposeidon_1  (15.09.10 13:31:18)
tek tek bakarak kaydederken değerleri manuel mi yazıyorsunuz yoksa linkliyor musunuz?

örneğin genel borc sayfasında xtrans şirketin borcu 100 lira ise gelip 100 mu yazıyorsunuz? onun yerine borcu yazacağınız hücreye gelip = yazın daha sonra xtrans dosyasına geçip ilgili hücreyi seçip enter yapın. genel borç sayfasında

'C:\Users\xxx\xtrans\[borc.xlsx]Sayfa1'!$D$6

gibi bir formül olmalı...
  • mahallenindelisi  (15.09.10 13:32:32)
dosyalar tek hücrede degil.Yani elli firma varsa ellide excel dosyasi var.ama genel hesaplar tek dosyada.orada alt alta firma isimleri ve para miktarlari var.Fiyatlari firmanin dosyasina bakip,mesala 100 liraysa,manuel olarak 100 lira yaziyorum...

  • yoruldumamayorgundegilim  (15.09.10 13:36:24)
tamam o zaman dediğim gibi hesapların olduğu dosyaya gelip ilgili şirketin bakiyesının yazacağı hücreye gelip = diyerek şirketin dosyasındaki bakiye hücresini seçebilirsin...

  • mahallenindelisi  (15.09.10 13:59:15)
Denedim ama,= isaretinden sonra sadece bir hücre secebiliyorum.YAni eger o gücrede 120 yaziyorsa,otomatik olarak = isareti yaptigim hücredede 120 cikiyor.Fakat benim tam olarak istedigim,alt alta olan hücreleri tamamen secmek.Cünkü hesap hergün satir satir artiyor,ve sonuc hergün degisiyor.ve degisen miktar ayni hücrede kalmiyor,alt alta asagiya dogru artiyor.umarim anlatabilmisimdir.zahmet edip cevap verdiginiz icinde ayrica tesekkür ederim...

  • yoruldumamayorgundegilim  (15.09.10 14:17:03)
şöyle anladım. xtrans şirketinde hesap bakiyesi şöyle yazıyor;

A B
5 ....

yukarıdaki örnekte her tarihin karşısında bir bakiye yazıyor. az önceki gibi yapıp B4 hücresini linklediğinde 400 yazıyor ama sen ertesi gün boş olan A5 hücresine 10.09.10 ve B5 hücresine 300 yazdığında otomatik olarak gelmesini istiyorsun.

eğer böyle ise düşeyara gibi bir formül kullanmak lazım ama dosyaya göre değişir...
  • mahallenindelisi  (15.09.10 14:31:19 ~ 14:32:48)
a sütununda her satırda rakamlar var ve sen son bilgi girişinin olduğu hücrenin altına toplam aldırıyorsun gibi anladım ben. dolayısı ile her bilgi girişinde toplam hücresi aşağı kayıyor yani sabit değil.
şöyle yapsan olurmu acep; verdiğim örnekten gidersek a1 hücresine =topla(a2:a65536) yazarsan istediğin kadar bilgi gir sonuç/bakiye/bor/alacak hücresi sabit kalacaktır. sonrasında genel borç dosyasına her satıra bir firma ismin yazarsın ve yanınada borç bilgisini atarsın (mahallenindelisi nin dediği gibi örnek: C:\Users\xxx\xtrans\[borc.xlsx]Sayfa1'!$D$6)

  • pposeidon_1  (15.09.10 14:46:11)