Hangi Dijital Fotoğraf Makinesi

Eski makineyi alalı 5,5 yıl oldu ve yenisini almanın zamanı geldi. Aşağıda istediğim temel özellikleri yazacağım. Bu özellikleri tutturan hangi marka veya model biliyorsunuz?

1- En az 10x optik zum

2- Bataryası iyi gitsin. Mesela gün içinde 70-80 fotoğraf çektikten sonra ben bittim abi demesin. Bazen zum ayarlaması yapılıyor, makine açık kalıyor sonraki fotoğrafı çekmeyi beklerken. Dolayısıyla eski makine ile 100 fotoğrafı göremiyorum bu durumlarda.

3- Hızlı olsun. Düğmesine basmamla birlikte çekime hazır olsun. Kapağı açıyorum, zum ayarlaması yapıyorum, görüntüyü ekrana veriyorum diyene kadar poz kaçıyor eskisinde. Aynı şekilde fotoğraf kayıt hızı da iyi olsun, zumlama hızı da.

4- Görüntüler net, doğal renginde ve canlı olsun özellikle ışığın az olduğu ortamda. Arka plan gürültüsünün minimum olması çok önemli. Hafif loş da bile gürültü olması rahatsız edici.

5- Optik zumu var diye dana gibi olmasın, mümkünse sığsın cebe. Flaş ışığı da kapaklı olursa iyi olur. İstemediğim zaman kaparım elle.

Bu özelliklere hangi marka ya da model daha yakın sizce?

Sony NEX-3 serisi derim ve alır başımı giderim... Tabi paran varsa bi de!

  • cnky  (13.09.10 20:55:29)
5. madde olmasaydi, siradan bir dslr isinizi cok rahat gorurdu.

Ama o 5. madde yok mu, ah o 5. madde.
  • lightblue  (14.09.10 02:27:29)