mp4 ile mkv nin farkı ne?

merhaba millet,
film indirdiğimde aklıma takılıyor, genelde hd rip yapanlar genelde mkv kullanıyor, ancak bana fullhd gerek olmadığndan 720p indiriyorum, şimdi iki farklı grup biri esir mkv uzantılıyken diğeri kingdom(secretmyth) mp4 uzantılı ve boyutları esirin yarısı. o kadar inceleme fırsatım olmadı ancak ciddi kalite farkı yok gibi, aradaki fark codecten mi yoksa 700mb riple 1400mb lık rip meselesi mi?
mp4 küçük boyutlu ripler için mi mesela 300mb olanlar, galiba genelde onlar da kullanılıyor?
ya da bunun nedeni mkv uzantılı olanları video oynatıcılar oynatıyor da mp4 sadece bilgisayarda mı çalışıyor.
teşekkürler.

mp4 mpeg4 standartlarının bir parçası olan bir container diye biliyorum, mkv de keza bir containerdır. mkv yi açıp bakarsanız içine birden fazla audio, altyazı dosyası falan yüklenebildiğini görürsünüz.
mkv şu an boyuttan bağımsız en kaliteli sürümlerin standardı olmuştur. 1 dvd boyuttan tutun 10 gb a kadar mkv filmler yapılmaktadır.
mp4 ise daha çok telefon vs. gibi ortamlarda da kullanıldığı için boyut olarak daha iyi görünmektedir. iphone da izleyeceksem mp4 ü tercih ederim mesela ama hd tv de izleyeceksem ses sistemim de o biçimse elim hep mkv ye gider.
6 aydır çok boktan bir bağlantım olduğu için mp4 baya izledim diyebilirim ki fena değil. 700 mb lık divx yerine 300 mb lık mp4 harikalar yaratıyor çoğu zaman ama bunları eskisi gibi 40 inç lcd de plazmada izlemediğim için gerçekten de mükemmel mi bilemiyorum. sadece işimi görüyor diyebilirim.
  • ozdek  (06.09.10 10:01:51)
benim dediklerim 300 400 mblik mp4 dosyaları değil, 2 gb lık mp4 dosyalarıyla genelde 5 gb civarı olan mkv dosyalrının farkı.

  • hoot  (06.09.10 14:12:59)
coreavc kullanıyorum oynatmak için ekran kartı da onboard değil, ati 4850

  • hoot  (06.09.10 14:44:19)