....dizel satisini dosyalamak icin,lütfen,ne olur,elinizi ayaginizi öpimmm yardimmmmmmmm...

Arkadaslar kücük bir akaryakit istasyonunda ise basladim.yanliz bu istasyonun digerlerinden farki,sadece dizel satiyoruz ve sadece tir lara satiyoruz.fakat sistem biraz farkli isliyor.Bazi soförler nakit ödüyor,bazilariyla belirli anlasmalarimiz var,sonra aliyoruz.Bazilari ise aldiklari dizele karsi belirli evraklarini rehin birakiyorlar,sonra para iadesiyle geri aliyorlar.Sorunum su ki,bu kadar islemi yaptiktan sonra,hepsini ayri ayri kayda giriyoruz.yani adam dizeli almis,pesinse pesin ödeme adi altinda ki exel dosyasina bir sürü prosedürler(soför adi,arac plakasi vs)kaydediyoruz.yok eger borcsa,iste o zaman dumaniz.ayri ayri birden fazla dosyaya kaydediyoruz.acaba exelde bunlari basitce tek dosyada nasil kaydedebilirim.ayrica belirtmeyi unuttugum bisey,calistigim yer avusturya ve satis yapilan araclar sadece türk ve iran tirlari...biliyorum uzatarak bokunu cikardim,ama caresizim...

hocam boyle bır duyuru ıle sonuca ulasmanız zor gorunuyor , daha tam olarak ne yapmak ıstedıgınızı bıle anlatamamıssınız.

tek bır dosyada tum kayıtları tutabılırsın , bunda bır engel yok sadece ne yapmak ıstedıgını bılmen lazım. burda kımse muneccım degıl kı aklınız okuyup sıze cozum sunsun ..
benım aklıma gelen cozumsu ;

tek bır excell ıcerısınde asagıdakı sutunları yerlestırıp her ıslemde doldurmanız gerekır .. alanları sallıyorum sızın dosyalarınızda tuttugunuz tum verıler olmalı.. bu verılerı gırdıkten sonra suzerek ıstedıgınız verılere anında ulasabılırsınız..

Tarih - Arac plakası - sofor adı - alınan yakıt mıktarı (litre , galon neyse iste) alinan yakıt tutarı - odeme tipi - anlasma numarası - rehin bırakılan sey - devamlı takıldıgı karı - ıctıgı bıra - baglı oldugu grup vb tum dosyalarınızdakı sutunları sıralayıp bır arada tutun.. gerektıgınde lısteler , pıvot tablo yapar , sıralar gruplar ıstedıgınız gıbı kullanırsınız.

yukardakı onerı ne yapmak ıstedıgınızı tam olarak anlayamamaktan kaynaklı yanlıs olabılecek bır onerıdır...
  • kennym  (05.09.10 17:35:25)