Visual Basic 6.0 Kod İle Comman Button Oluşturma

Veritabanımda bulunan kayıtları , form üzerinde command button olarak sıralamak istiyorum. Yani butoonların isimleri birbirinden farklı ve captionları databasedeki kayıtlar olmalı. Kod ile button oluşturmayı bilmediğim için bir döngü oluşturamadım. Ayrıca bu butonlar birer görevede sahip olacak. Yardım edebilecek insan evladı varsa hayır duamı alır :)

öncelikle formunun üzerine bir tane command button koy ve onun özelliklerinden index özelliğini 0 yap

sonra aşağıdaki gibi bir kodla sınırsız sayıda o butondan kopya oluşturabilirsin

Private Sub Command1_Click(Index As Integer)
If Index = 0 Then
MsgBox "esas butona tıklandı"
ElseIf Index = 1 Then
MsgBox "1. butonun görevi"
Else
MsgBox Index & "numaralı butonun görevi"
End If
End Sub

Private Sub Form_Load()
For x = 1 To 99
Load Command1(x)
Command1(x).Visible = True
Command1(x).Move 0, 360 * x, 3600, 360
Command1(x).Caption = "kopya buton " & x
Next x
End Sub
  • ne gerek var ki  (05.09.10 13:30:03)
keywordler: vb6 creating controls at runtime, vb6 control arrays

www.vbexplorer.com
www.codeguru.com
  • cruor  (05.09.10 13:31:39)