2D biznıs menecmınt oyunu arıyorum

sim tycoon lar gibi. fabrika olur, anlaşmalı vs, lojistik olur, havaalanı yönetimi olur...
eski yeni farketmez. sıkmasın yeter. lemonade tycoon gibi 0-12 yaş oyunu da olmasın. arayüz biraz ayrıntılı olsun. görselliğinde değil içeriğindeyim.

çok müteşekkir kalırım şu boş zamanlarımı değerlendirirken.

openttd

  • cruor  (03.09.10 21:52:44)
@cruor
inanılmaz ayrıntılı bi oyun. bu kadarını beklemiyordum :)
simcity gibi bişey bu. daha özelleşmiş bi alan olsa daha kolay olurdu, sadece bi fabrika ya da deniz ulaşım şirketi gibi.
tutorial ını bulamadım bu arada. deneme yanılma ile mi öğrenmem gerek? :(
resmi sitesinin wikisi var ama sadece sinyal için sayfalarca döküman var. pes edicem galiba :)
biraz daha kurcalayayım. siz oynuyor musunuz bu oyunu bu arada?
  • sttc  (03.09.10 22:02:47 ~ 22:05:20)
ekşide openttd diye girince bi tutorial veriyor wikisinde..

  • natnan  (03.09.10 22:07:52)
kullanımı çok basit. menüleri kurcala bulursun.
tutorial da olacaktı sanki ama...

genel itibariyle işleyiş şöyle:
kredi çekiyorsun.
kendine yatırım yapacak şehirler/endüstriler kestiriyorsun.
genel merkez kuruyorsun.
istasyon/durak/liman/havaalanı kuruyorsun.
yolları/rayları/şamandıraları ayarlıyorsun.
otobüs/kamyon/uçak/helikopter/tren/gemi satın alıyorsun.
hattı/güzergahı tanımlıyorsun.
yürü diyorsun.
para basıyorsun.
krediyi geri ödüyorsun.
istersen kendin de endüstri kurabiliyorsun.

rakipler, kazalar, yerel yönetimler, doğal afetler, teknolojide yeni gelişmeler, kampanyalar, ihaleler falan filan da tuzu biberi.
  • cruor  (03.09.10 22:11:56 ~ 04.09.10 14:32:07)
capitalism 2
adı üstünde :D

  • bira sisesi kapagi  (03.09.10 22:20:53)
oyunda valiyiz zannettim. yani tüm şehri yönetmem gerekmiyor mu? istediğim işletmeyi alıyorum sanırım. göz atıcam buna. kapışıcak duruma gelince kapınızı çalarım. :)

  • sttc  (03.09.10 22:22:29 ~ 22:22:52)
eski bile olsa ports of call xxl
taşımacılık yapıyorsun.

  • felagund  (03.09.10 23:20:55)
colonization ve theme hospital diye iki oyun vardi baya guzel. ama eskiler baya.

  • raist  (03.09.10 23:34:55)
roller coaster tycoon

  • sanal uyku  (04.09.10 00:08:19)
capitalism e bakmıştım daha önce.

ports of call süper görünüyor. edinmeye çalışıcam

colonization ve the hospitali oynamıştım.
roller coaster tycoon, çok iyiydi. bitirdim diye hatırlıyorum.

öneriler için çok teşekkürler. bu arada ttd ye 4. kez başlayıp kapatıyorum. wiki yi okumadan oyun biraz zor.
  • sttc  (04.09.10 00:22:12)