5 Yıllık Çalışma - İzin

Ben 5 sene (5 seneyi bitirerek) aynı yerde ara vermeden çalışınca 21 iş günü resmi izini hakediyoruz diye biliyordum. Bugün duyduğuma göre 5 yıl değil, 5 kere 14 iş günü izin kullanmış olmak gerekiyormuş. O zaman da 6 sene bilfiil çalışmış olmak demek aynı iş yerinde. Hangisi doğrudur?

Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri

MADDE 53. - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

diyor iş kanunu.

a bendine göre, patronun haklı.
  • bryan fury  (03.09.10 14:42:58 ~ 14:43:30)
www.iskanunu.com

MADDE 53. - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.

çalışma süresi üzerinden hesaplandığı yazıyor iş kanununda. 5 yıl çalışmayı bitirmek doğru seçenek.
  • liya  (03.09.10 14:45:33)
Teşekkürler cevaplar için. Ama sanırım hala ikilem var :)

Benim 5 sne bitti. 6. yıldan gün almaktayım, öyle diyeyim. Buna göre ben haklı oluyorum 20 iş günü iznim var. 5 sene bitiyor çünkü bilfiil.

En çok kafamı karıştıran kısmı: Bana söylenen dediğim gibi 5 kere o 14 günlük izni kullanmış olma şartı. Şimdi sizin yazdıklarınıza bakıyorum öyle birşey yok gibi. Uydurmuş mu bunu?
  • dungangadunganga  (03.09.10 15:04:55)
1 çalışma senesi (çalışma + izin) olarak düşünülmeli. İlk 4 seneyi bu şekilde düşünüp 5. seneyi sadece çalışma olarak düşünüyorsunuz ve izni de 14'ten 21'e çıkartıyorsunuz ki 5. senede de 14 gün izin kullanıldığında 5 sene bitmiş olur. 6. senenin de çalışması tamamlandığında 21 gün izne hak kazanılır.

  • crostata  (03.09.10 15:56:04)
hımm bu çok net oldu teşekkürler.

  • dungangadunganga  (03.09.10 16:01:09)