ubuntu da mühendislik programları

oynadığım tek oyunu bıraktığım için ve biraz da windows dan sıkıldığım için yeniden ubuntu kurmaya karar verdim. 4-5 sene önce ilk kurduğumda 3-4 gün sonra kaldırmıştım beğenmediğimden. fakat şimdi ise bayağı bi gelişmiş arkadaşımın pc'inden gördüğüme göre.webdeki tartışmalara göre wine adlı programla autocad çalışabiliyormuş. bazıları sorunlu çalışıyor vs. diyor gerçi ama aranızda kullananlar varsa;

autocad,sap200,sta4-cad,probina gibi mühendislik programları ya da fortran gibi derleyiciler çalışıyor mu ? şuan fortran'ın win 7 için bile derleyicisini bulmak zor.

Fortran derleyicileri var. Netten bakın, paralısı, beleşi, her türlüsü var. Diğer programların linux versiyonlarına bakın. Wine üzerinden çalıştırırsanız uyum sorunlarını geçtim, sistem kaynaklarını verimli kullanabileceğinizi düşünmüyorum.

  • sourlemonade  (01.09.10 18:25:23)
wine her ne kadar windows betiklerini linux altında çalıştırsa da sonuç MAC OSX'teki paralels ile aynı olmaktadır özellikle autocad gibi directx teknolojisini sonuna kadar sömüren teknolojiyi wine altında çalıştırmak demek halay başı olmak demek sorunlara. Sıklıkla hata verebilir çökebilir dx betikleri asla iyi çalışmaz hele de dx10 betikleri aman aman. bence siz ya linux altında sanal OS kurun yada bir bilgisayara açılışta seçmeli çoklu OS kurun sorun hallolur. Matlab ama güzel çalışıyor linuxta :D sap2000den anladığımda inşaatçısın sanırım. fortlana gelince hacım fortlan mı kaldı yaa kçaıncı sınıf hangi ünidesin C bile değil fortlan mı gösteriyorlar size tarih oldu o :))

  • kaiserclown  (01.09.10 18:27:14)
@kaiserclown
fortranı örnek olarak verdim. meraklıyım programlamaya.

açıkcası işime yarayan programları çalıştırmak için ikinci bir işletim sistemi kurmak saçma geliyor. zaten windowsla her istediğimi yapabiliyorum, ozaman ubuntu yu niye kuruyorum ki. forumlarda okadar savunulunca vardır mutlaka bi yolu diye heveslenerek bir an kurmak istemiştim.sonuç olarak autocad vs. gibi programların linux versiyonu çıkana kadar başka bahara kaldı hevesim =/
  • bugax  (01.09.10 18:37:43)
@kaiserclown:
Fortran tarih olmadı. Bilimsel programlamanın en iyi yapıldığı dil halen.

  • sourlemonade  (01.09.10 18:40:56)
qcad diye bir şey var belki yarar işinize

  • cern de cayci olmak vardi  (02.09.10 13:56:15)