absürd komedi

nedir şimdi bu tam olarak? tamam komedi ve absürd işte ama kısa bi örnek verebilirmisiniz mesela? birde bunun zirve yaptığı filmler diziler hangisi? tam uçta olsun ama bu konuda.

bence dünyadaki uç örneği borat'dır

(git: www.imdb.com)
  • ne gerek var ki  (01.09.10 00:07:22)
gerçek hayatta karşılaşamayacağın olaylar işte. uç olaylar. geniş aile dizisini bile buna örnek gösterebilirsin. gündelik hayatta öyle tiplemeler yok. yaşananlar çok karikatür tarzı şeyler. gibi işte.

ha, absürt kelimesi literatürde bu kadar basit bi şey değildir ama. çok bilinçli bir anlamsızlık içerir. ilk bakışta anlamsız, ama derininde anlamın kralını barındıran şeylerdir. henüz o seviyede bi komediye denk gelmedim ben. o ayrı konu.
  • lovemyself  (01.09.10 00:07:59)
film olarak: airplane serisi, top secret, çıplak silah, monty python (doğru yazmamış olabilirim) bunlar ilk aklıma gelenler.

  • i was me but now he s gone  (01.09.10 00:09:05)
ya bilmiyorum ben hiç anlamam aslında bu işlerden ama kung fu sokağı mı ne vardı ,o film bence oldukça absürd ve komikti.

  • damlanin  (01.09.10 00:11:00)
  • sttc  (01.09.10 00:13:11)
dizi olarak da ben söyleyeyim

it's always sunny in philadelphia.

bir bölümde elemanlardan biri lisedeki beden hocalarının sınıftaki herkesi taciz ettiğini öğreniyor. kapısına dayanıyor beni de taciz etsin diye.
  • ayiadam  (01.09.10 00:24:01)
  • kedislike  (01.09.10 01:52:21)
it's always sunny in philadelphia+1
izleyin, anlarsınız. bir örnekte ben vereyim; yedikleri etin insan eti olduğunu bilmiyorlardı ve bunu öğrenince insan eti yeme isteklerinden vazgeçmediler.
sırf mirasa konmak için baba ve kızı nişanlı rolü yaptı vs.
  • gebere jackson  (01.09.10 01:56:47)
(bkz: fasulye ) eşsizdir.

  • thunder thunder thunder thundercats  (01.09.10 02:10:27)
anladım teşekkürler. ben de birkaç örnek vereyim;
türk olanlar; cenk erdem, yiğit özgür, belki geniş aile.
yabancı; scrubs, conan o'brien
  • cagdassalur  (01.09.10 02:36:20)
bence anlamamışsın, buraya yazan bir çok kişi de anlamamış.

kaygsızılar ve arabesk cuk oturan örneklerdir, örneğin dizide o an çalan müzikle ya da senaryoyla dahi alay edilir.
  • desdinova  (01.09.10 11:45:21 ~ 11:49:29)
  • mahsunkul  (01.09.10 12:53:08 ~ 12:54:09)
normal hayatta olması pek de muhtemel olmayan komedi sahnelerine sahip filmler. olabilir mi. neden olmasın. ama genel olarak abartılı sahnelere sahiptir.

mesela woody allen'ın ilk dönem komedi filmleri: bananas, everything you always wanted to know about sex, sleepless.

borat, recep ivedik, fasülye gibi türk fülmleri. airplane, naked gun serileri.

hot fuzz, shaun of dead, the hangover

gibi filmler...
  • atmosphere  (02.09.10 08:46:42 ~ 08:47:11)
dünyadaki en uç örneği bence robot chickendır

  • norek  (13.04.12 16:52:19)
www.youtube.com güngör dilmen de vermiştir bu türde eser tiyatro olarak saçma denilenecek olayların sahneye tasarlaanması film/tiyatro arası bazen biri girer açıklama yapar alakasız bir şey olur hoştur :) baya

  • stayout  (13.04.12 17:07:57)
(bkz: leyla ile mecnun) bir absürd komedinin basarisi hayattan kopmadan asla olamayacak seyleri irdelemesidir.

  • l i w e x  (13.04.12 17:15:37)