davaya iradi vekalet - davaya vekalet

davaya iradi vekalet konusunda bir ödev hazırlıyorum ama kaynak sıkıntısı var çok fena. bu konuda söyleyecek sözü olan veya bak şurada şöyle şeyler var diyen olsa süper olur. iradi vekalet yoksa davaya vekalet için kaynaklar da olabilir ama öncelikli iradi vekalet. ah ulan bir şeyler çıksa şuradan!

zaten davaya vekalet dediğimiz husus genellikle "iradi" vekalettir.
iradi vekaletten başka olarak bir diğer vekalet türü olan "kanuni" vekalet çok istisnai bir durumdur ve sadece dava ehliyeti olmayanların davada kanuni temsilcileri tarafından temsil edilmelerinden ibarettir.
yani sonuç olarak zaten davaya vekalet=iradi vekalettir.

bu nedenle arayacağınız kaynakları "iradi vekalet" değil, "davaya vekalet" olarak aramalısınız.
bu konuda da en genel kaynak olarak, baki kuru/ejder yılmaz/ramazan arslan'ın "medeni usul hukuku ders kitabı"nı tavsiye ederim.
eğer kolaylık olacaksa, davaya vekalet konusu, bahsettiğim kitabın 282. ila 285. sayfalarında işlenmiştir.
  • nesilsiz  (04.12.07 22:46:20)