Bunu nası açıklıcam? (Matematik)

Arkadaşın biri shufflda ard arda gelen 2 şarkının (8600 şarkı arasından) gelme ihtimalinin 1/8600 olduğuna ikna olmuyor, 1/8600*1/8600 olduğunu iddia ediyor, konuşma şurda, bunun dışında daha nasıl anlatabilirim adama?

Ben - ‎8600 şarkı içinden herhangi bi şarkı (8600*1/8600) * aynı spesifik şarkı (1/8600) = 1/8600?

O - 1/8600 * 1/8600 =

Ben - ilk şarkı herhangi bi şarkı olduğundan ; neyse ya niye kasıyorum ki basitçe parayı 2 kere attığında 2sinde de yazı veya 2sinde de tura gelme ihtimal; (atalım: tura-tura, yazı-yazı, tura-yazı, yazı-tura) burda 2/4'ten 1/2 buluyoruz ki benim dediğimi (2*1/2 * 1/2)'yi doğruluyor, sizin dediğiniz gibi olsa 1/2*1/2=1/4 çıkmaz mıydı?

O - Bir torbada 8600 tane farklı renkte top var. (wm 6.5 kesin destekliyo yani bu torbayı) Ard arda 2 top çekiceksin ikiside atıyorum beyaz olucak. 1/8600 cepte ikinci durumda şarkıyı yani topu shuffle'dan yani torbadan çıkarmıyoruz tabiki yada tekrar koymuş gibi görünüyoruz. tekrar beyaz çekme ihtimali yine 1/8600 dür. oda çarpımla birbirine bağlanır sanki.

Ben - Abi bak, beyaz olucak diye belirlemiyosun; ilk baktığının ne olduğu önemli değil spesifike ettiğin anda ilk topa da ihtimal geliyo, ama ilk bakçağın şey 8600 toptan herhangi birini çekme ihtimalin yani 8600 ihtimalden birisi geliyo mu (1) sonra geri atıp rastgele çektiğinde o aynı top mu (1/8600). Senin dediğin eğer x şarkısı (yani ilk şarkının shuffle dan gelmeyip direk Furkan kişisi tarafından seçilmiş olması gerekir) ikinci kez çalacaksa durumunda ortaya çıkıyor.

O - Abi ha furkan seçmiş ha shuffle sonuçta torbadan da biri çekeçek o topları. Senin sölediğin olay bence ayrı değerlendirilmeli. Parayla bu olayı karşılaştırdığımda benzetemiyorum ama toplarla cuk oturuyor. bir kere senin parada da hesabı yanlış yapıyorsun 2 para var atılan "yazı-yazı tura-tura tura-yazı yazı-tura" * 2 demen gerekiyor çünkü sen sadece birinci para için gelebilecek değerleri alıyorsun.o şekilde de cevap 2/8 den 1/4 çıkar. yani senin sölediğin paralar aynı anda atıldığında geçerli olur ama burda şarkıları aynı anda seçmiyoruz :)

Ben ne desem bilemedim burdan sonra? Ben yanlış değilim sanırım. Değilsin diyin!

ikisi de spesifik bir seçenek olsaydı çarpılırdı. ama sen ilkini seçmiyorsun, ilki zaten rastgele bir şarkı. rastgele bir şarkının açılma ihtimali 1 zaten. sadece ikinciyi seçiyorsun.

yalnız ilk şarkıdan sonra atıyorum ismail yk- bas gaza gelme ihtimali 1/8600. ikinci şarkının ismini vermen lazım. e duyuruyu göster :)
  • cro magnon  (25.08.10 01:45:58 ~ 01:48:23)
Onu söyledim ama, konuşmada var adam bunu anlamıyo ve ısrar ediyo konuşmada görüldüğü gibi. Yani hani farklı bi şeklide anlatmam lazım. Bilsem gidip tek tek seçtirecem şarkıları da ev adresini bilmiyorum.

  • 3 atli 7 katli  (25.08.10 01:47:47 ~ 01:51:13)
ortada seçilen iki şarkı yok, yalnız bir şarkı var dersen jeton düşebilir. bence o kafasında birinciyi de seçiyor. yani sonuçta shuffle'da iki ismail yk nın art arda gelme ihtimali 1/8600*1/8600.

yazı tura üzerinden şöyle anlat bence. ikisinin de aynı yüz gelmesini istiyoruz değil mi, şimdi onun mantığına göre bu ihtimal 1/4. şimdi bütün ihtimalleri tek tek ele alalım: ilk attığımızda tura gelmiş olsun. bu ihtimal 1/2. ikinci attığımızda da tura gelme ihtimali de 1/2 olduğundan ikisini çarptığımızda 1/4ü elde ettik.

şimdi ilk attığımızda yazı gelmiş olsun. bu ihtimal de 1/2. ikinci attığımızda da yazı gelme ihtimali 1/2 olduğundan sonuç yine 1/4.

sonuç olarak iki yüzünün de aynı gelme ihtimali: 1/4+1/4=1/2

8600de de bütün şarkıları bu şekilde tek tek ele alırsak 1/8600 sonucunu elde ederiz. sayının çokluğu tek tek ele almayı imkansız kılıyor ama mantıkta değişen hiçbir şey yok.
  • cro magnon  (25.08.10 01:50:37 ~ 01:58:34)
bu arada olasılık 1/8599 , 1/8600 değil :)

  • Manert  (25.08.10 02:30:39)
Arkadaşınızın haklı gibi de olabilir. Zira ilk şarkının gelme ihtimali de önemli gibi geldi. 8600 tane şarkıdan önce 35. şarkının gelme olasılığı 1/8600 haliyle, hemen arkasından 36. şarkının gelme olasılığı da 1/8600 olunca çarpılır bunlar.

Ama ilk şarkıyı önemsemeden çalan şarkıdan sonraki şarkının gelme ihtimali derseniz sizin verdiğiniz sonuç doğru. Onda da verdiğiniz (8600 * 1/8600) * (1/8600) hesabına gerek yok, zaten ilk şarkı önemsiz olduğundan direk 1/8600 dersiniz.

Şöyle düşünelim, bi 8600 şarkı m3u listesinde kayıtlı olsun. Winamp'ta shuffle açıksa listeye çift tıklayınca rastgele birini seçer: 1/8600 Arkasından gelen şarkıyı çalma ihtimali de 1/8600 olur.

Aman gece gece... Ama arkadaşınız daha haklı gibi.
  • infernal majesty  (25.08.10 02:39:10)
hehe, Manert'in yazdığını ben yazacaktım. ayrıca ard arda çalacak şarkılardan sıra numarası küçük olan ilk olarak çalacaksa işlem iyice uzuyor. ama yanılmıyorsam o uzun işlemin sonucunun 1/2 * 1/8599 olması lazım. sonuçta 8599'ta bir ihtimal ard arda gelen şarkılar çalacak ve üsttekinin önce çalma ihtimali yüzde 50.

  • cashkopat  (25.08.10 04:23:51)
yanlış anlamadım sanırım değil mi, normal listede arka arkaya gelen iki şarkının shuffle'da da arka arkaya gelmesi mi soru? öyleyse bir sorun daha var, sözkonusu ilk çalan ve bir sonraki şarkı değil de, örneğin 8600 şarkılık playlistten rastgele 100 şarkı dinlerken arada böyle bir şeyin olmasıysa işler karışır. ama öyle değilse, yani sadece iki şarkı çalınan listede çalınan ilk şarkı ve ikinci şarkının arka arkaya olmasıysa duruma şöyle bakılabilir:

1. şarkının ve arkasından 2. şarkının çalması: 1/8600 * 1/8599
2. şarkının ve arkasından 3. şarkının çalması: 1/8600 * 1/8599
8599. şarkının ve arkasından 8600. şarkının çalması: 1/8600 * 1/8599
topluyoruz olasılıkları, (1/8600 * 1/8599) * 8599 = 1/8600 yapar!

ama işte listeden sadece 2 şarkı çalınması gerekiyor. öbür türlü durum için gece kafası elvermiyor.
  • xanathar  (25.08.10 05:02:50 ~ 05:03:05)
8600 şarkıdan şarkı1 yahut şarkı2'nin gelme ihtimali:
2/8600

kalan 8599 şarkıdan, kalan şarkının (şarkı1 veya şarkı 2)'nin gelme ihtimali:

1/8599

8600 şarkılık playlistten belirli iki şarkının peşpeşe çalması ihtimali:

1/8599 x 2/8600 = 1/36975700 eder.

yok eğer mevcutta çalan bir şarkıdan sonra belirli bir şarkının (yahut listede o şarkının hemen arkasında gelen şarkının) gelme ihtimali soruluyorsa o da yukarıdan da anlaşılacağı üzere 1/8599 olur.
  • thunder thunder thunder thundercats  (25.08.10 05:09:54 ~ 27.08.10 16:00:26)
onun dediği,(1/8600*1/8600) o iki şarkının ardarda gelme ihtimali olur. sen haklısın;)

edith piaf: aynı şarkı repeat olabilecekse tabii, yoksa ben fakirim ipod u bilmem
  • deeperdown  (25.08.10 07:21:01 ~ 07:22:04)