okuldan soğumanın ardından nasıl ısınılır ki? (mimarlık)

neredeyse bi senedir okulla alakam yok, acayip soğudum okuldan. ama korkuyla karışık bi soğuma bu. bina gördükçe huzursuz olabiliyorum ki her taraf bina pff. başarısızlık hissi rahatsız edip, korkuyla karışık bir soğuma oluşturdu. napayım ne edeyim ben? kitap falan okuyayım diye düşünüyorum ama rahatsız oluyorum. sanat hakkında bari okuyayım dedim, mimarlık deyince bi rahatsızlık oluşuyor. yine de okuyorum tabii... isteksizlik var epey yani. bölümü sevdiğim halde bir de bunlar. ama işte sorunlarım oldu okulla alakasız, bunlar yüzünden başarısız oldum okulla alakam kalmadı falan filan. ama ben sene başında tekrar toparlamak istiyorum ama pff bilmiyorum ki nasıl motive etcem kendimi nasıl okula hazırlıcam...

of be ben mimarlık okuyor olsam var ya prff. fıstık gibi bölüm ya soğuma okuldan falan. almadıysan şimdiye kadar sanat tarihi kitapları falan okusana. mimarlık akımları vs. almışsındır tabi büyük ihtimalle.

  • esenboga  (19.08.10 13:01:45)
ya aslında bölümle ilgili değil ki soğuma, ben de biliyorum iyi hoş da nasıl motive olcam? kitap alıyorum alıcam daha da ama işte anlatamıyorum, korku var başarısız olma korkusu oluştu. sene tekrarı yapıcam. çok mallıklar yaptım. şu an 3. sınıfta olmam gerekiyor ama 1. sınıftan dahi dersler almam gerek. ve aslında o dersleri vermiştim, neyse uzun ve saçma bi hikaye...

  • loralynn  (19.08.10 13:06:39)
okuldan soğumak her bölüm için en az bir kere olur... Bunun nedeni hep başkalarının yaptıkları bizlere öğretildiği için falan... mesela falanca bina şu yılda şu kişi tarafından şu teknikle yapılmıştır. bunu da sevgilisine ithaf etmiştir...

Bana ne a.q...

Kısaca olan iyi şeyler üzerinden örnekler gösterilerek buna bağlı kalın ve geliştirin deniyor. hani benim yaratıcılığım diyorsun... be betonarma bir yapı yaratmak istemiyorum ben sanat yapmak istiyorum düşüncesiyle yaklaşırsan senin için daha güzel olacaktır. Dünya üzerindeki aykırı tasarımları incele. Yapan kişilere bak. hayatlarını oku. Dönüm noktaları neymiş öğren.

ve ufakatan birşeyleri çizimlerine başla... okul bitince bunu bir yere dikecem de...

how i met your mother ın baş karakteri senin olduğun duruma geliyor bir sezonda (mimar) ... ve kurtuluşu nasıl buluyor dersen izleyip anlaman lazım derim...

Edit: cevabını sonradan gördüm... bence kafana çok takma . Üniversitenin en karizmatik bölümünde ve en çok kızın olduğu bölümde okuyorsun. Hayatının en güzeller yılları olan 19-25 arası üniversite ortamında geçecek... daha ne istiyorsun anlamıyorum... olur abicim uzatırsın ne olacak sanki...
  • janavarorion  (19.08.10 13:12:22 ~ 13:15:19)
ya aslında ben zaten gayet aykırı takıldığım için bu hallere düştüm :) yani sonun başlangıcı o şekilde oldu.muhafazakar bir hocaya düştüm geçen sene projede ve mimarlıktan soğumaya başladım. çok farklı bakıyorduk ikimiz de. sonunda proje teslimine bi saat kala teslimden vazgeçtim. çünkü tüm sene hocayla didişmekten tasarıma çoook geç başlayabildim, hoca da beni reddetti yardımcı olmadı vs vs...

edit: ya işin kötüsü ben heteroseksüel bi kadınım o kadar kadın içinde olmak çok da hoş değil hani :p bi de vakıf üniversitesi...
  • loralynn  (19.08.10 13:16:13 ~ 13:17:11)
Ne yazık ki tüm üniversiteler böyle ve sisteme uymak zorunda bırakılıyoruz. Eğer bir dersten geçtiysen ve okul sana hayır kaldın dediyse, o dersten kalmışsındır. İstiyorsan hakkını ara. Aradığın zaman belki o dersten geçersin ama bir sonraki derslerden kalacağına emin olabilirsin. Üniversite böyle kardeşim yapacak bir şey yok. Kimi kime şikayet edecez.

Sen hocalarına uy, arada sırada yanlarına git danış. Onların istediklerini ver. Ama kendine zaman ayırıp, kendi projelerinide yarat. Her yıl düzenlenen mimarlık proje yarışmalarına katıl. Ola ki bir derece gelirse hepsi götünü yalayacaklar emin ol. Kendine güven, yapabilirsin. İmkansız diye birşey yoktur. Taaa ki denyene kadar. Hhadi durma koş okula, hayat seni bekliyor...

DO IT... !!!!

cınnnn Cın Cın Cıınnnn (rocky)
  • janavarorion  (19.08.10 13:20:54 ~ 13:23:10)
ya verdiğim derslerden ben kaldım zaten, suç benim neyse çok aptallık dolu bi hikaye...
ya bi bok yapamıyorum ki bi senedir. işte o başlamak için gerekli enerjiyi nasıl sağlarım diye aranıyorum.

edit: ya bi de hocanın istediği gibi yaparsam özgün, kendime ait bi tasarım yapmış olmam ki...
  • loralynn  (19.08.10 13:24:22 ~ 13:26:37)
köprüyü geçene kadar onun istediğini yap. özgün tasarım yapman şart değil, farklı bir açıdan bakmış olursun. biraz polyanna takıl belki o taraftan, o görüşten bakmak sana az da olsa katkı yapar. özgün olmak illa ki kendi bildiğinin dikine gitmek de değildir ki. ve evet maalesef belli bir yere kadar bazı insanlara mecbursak, ki bu genelde böyle olur, elimizden gelen bir şey yoktur.

sıfırdan başla her şeye, geçmişte yaptığın hatalardan ders al.
  • esenboga  (19.08.10 13:36:09)
sıradan bir şey yapmak beni öldürür! sırf o yüzden bi sene kaybettim zaten ben. orta yolu bulmalıyım evet, bokunu çıkarmamalıyım. biraz onu memnun edip kendi bildiğim yapmalıyım yine pff.

  • loralynn  (19.08.10 13:39:19)
ben böyle zamanlarda şeyi düşünürüm, eskişehir'den bir tanıdığımız vardı, çocuk basbaya bildiğin kördü ve öss de hukuk kazandı, normal 4 yılda da bitirmiş. yani böyle bir adam var, bir de iki gözü, kolu bacağı olan insan var. bitir gitsin o bile bitirebiliyorsa senin "daha geçerli" nasıl bir bahanen olabilir ki?

  • esenboga  (19.08.10 14:16:58)
Şahsi fikrim, okula ısınmanın en iyi yolu sınıf ve okul arkadaşlarından geçtiğidir. 1 yıldır okulla alakan olmadıysa muhtemelen arkadaşlarınla da hemen hemen alakayı kesmişsindir diye tahmin ediyorum. Dolayısı ile tekrardan ortamını kur. "Arkadaşlar da olmasa bu okul hiç çekilmez" dediğimi çok bilirim.

Öte taraftan güzel bir bölümde okuyorsun, kendini şanslı hisset, o bölümde okumak isteyen binlerce öğrenci var. Seviyormuşsun da bölümünü. Girmek için uğraştığın günleri hatırla. Bölümünle ve başarılarınla her zaman iftihar et. Mesleğinde de en çok sevdiğin ve başarılı olabileceğin alana odaklan. Tekrardan bu şekilde kendini motive etmeye çalış. Asla başarısız olurum diye korkma, oraya kadar geldiysen daha iyisini her zaman yapma potansiyelin var demektir. Yaz günü dersleri düşünmek seni motive etmez, zannetmiyorum. Yaz henüz bitmemişken, yapmadıysan güzel de bir tatil yap kendine gel. Sonrası gelir diye umuyorum.
  • Lethe  (19.08.10 14:22:18 ~ 14:26:36)
yerinde olmayı ben de isterdim. hadi bakalım ısın şimdi.

  • 0dy  (19.08.10 16:28:21)
bak abla benden daha fazla kimse okuldan soumamıstır... iki kere okuldan atılma pozisyonuna kadar getirmistim işi düşün yani... sonra askerlik belasina dagci cantasina koydum kitaplari elimde de laptop çantasi iş için kullandıgım... 7 senede verdigim toplam ders sayısını bir senede -iki yaz okulu iki normal donem- totalde 17 ders vererek bitirmiştim... ve nasıl becerdigim hakkında en ufak fikrim yok... ikiyedi ortalama da cabasi... maykılceksin in tabiriyle okula ısınılmaz bitirilir ;) yani bi tane at gozlugu al derslere gir çık ben aynı zamanda çalışıyodum düşün... ki mimarlık gibi duyunca insanın içini ısıtan bi bölümde deil benim... ah ne guzel kızları vardır sizin bölümün;) neyse konu daılmasın... gozlerini kapat elektronik muhendisliginde okudugunu düşün bi an... şimdi aç gozlerini oo bak hepsi bir kabusmuş sadece... mis gibi mimarlık orencisisin... tamam şimdi yola çıkma zamanı...

  • les  (19.08.10 16:32:51)
mimarlık deyince herkes güzel kızlar eğlenceli bölüm demesin artık bea... kızlar umrumda değil bilakis rekabet unsuru. ayrıca mimarlık öğrencisi tanıyan yok heralde, gece gündüz çizim yapan asosyal insandır mimarlık öğrencisi dediğin...

  • loralynn  (19.08.10 16:38:33)