Uçaklar geri geri gidemez mi?

Geçen gün biri dedi geri geri gidemezler, önden bişey ittirir onları diye ama salladı heralde. Dimi?

geri giderlerken çok fazla yakıt sarfiyatı yapıyorlar diye biliyorum.

  • kahvegibi  (19.08.10 10:46:57)
valla bu hadise lost sayesinde gündeme geldi bir ara. bildiğimiz anlamda bir geri vites yok ama thrust reverser adında bir özellik var. bu sayede geri gidebiliyorlar galiba.

  • sir gawain  (19.08.10 10:52:09)
  • kisa  (19.08.10 10:52:56)
Aslında çoğu uçağın geri geri gitmesini sağlayan powerback diye bir özelliği vardır. Ancak böyle bir durumda motordan kaynaklanacak olan güçlü hava akımı çevredeki objelere zarar verebileceği için çok tercih edilmez. Genelde Avrupa'da sadece pervaneli uçaklarda izin verilir bu durumda. Ancak ABD'de daha büyük uçaklarda da kullanılabiliyor bu powerback zımbırtısı.

Sonuç itibariyle uçakların böyle bir özelliği olsa da çoğu havaalanında uçakların geri geri gitmesini sağlamak için pushback işlemi uygulanır. Bu da uçakların geri geri gitmesi için başka bir araç tarafından önden itilmesi manasına gelir.

Edit: Özelliğin adı powerback değil tabi ki, reverse thrust. Bu özelliğin uygulanarak geri geri gitme işleminin adı powerback.
  • natura horror vacui  (19.08.10 10:53:28 ~ 10:55:26)
O yüzden kendileri değil, altlarında dolaşan çekici araçları yapıyor o işi.

  • jesterdvine  (19.08.10 10:54:37)
Yahu natura horror vacui kısmen açıklamış ancak uçaklar geri giderken fren yaptıklarında bir destek olmadığı için kuyruk kısmının yere çarpması çok kolay (Bir uçak resmine bakınca anlarsınız). Bu yüzden acil durumlar hariç reverse thrust yapılmaz.

  • thefin  (19.08.10 11:08:12)
reverse thrust da zaten uçak geri gitsin diye değil, uçak ileri giderken daha kolay yavaşlayabilsin diye konmuş bir özelliktir.

  • kibritsuyu  (19.08.10 11:33:37)
Ayrıca TSK envanterinde bulunan fighter serisi uçaklarda(F-4, F-5, F-16) reverse thrust özelliği bulunmamaktadır. Çekici kullanılır gereken durumlarda.

  • antidote  (19.08.10 13:29:37)