yurtdışından araba satın almak ve bunu türkiye'ye getirmek

merhabalar,

yurtdışından araba alma ve bunu vergilerini ödeyerek türkiye'ye getirme hakkı kimlerde oluyor? mesela çifte vatandaş ve almanya'da ikamet alma hakkı olan birisi, almanya'dan araba alıp bunu türkiye'ye getirip türk plaka ile burada kullanabilir mi?

buna permi hakkı deniyormuş sanırım, bu permi hakkı kimlere verilir? farklı permi çeşitleri var mıdır, varsa nelerdir, bunlarla ilgili bilgiye nereden ulaşabilirim?

bir de permi hakkı ile alınabilecek arabaların bi kısıtlaması var mıdır? "şu arabalar alınabilir ama şu arabalar alınamaz" gibi kurallar? ve de bu arabayı türkiye'ye getirdikten sonra bandrol vergisinde bir değişiklik olmaz değil mi, araba özel statüde olmaz, yaşına ve motor hacmine göre vergilendirilir diğer arabalarda olduğu gibi?

bu soruları cevaplayanlar olursa gerçekten müteşekkir kalacağım, çok teşekkürler şimdiden : )

ilk önce şunu demeliyim: her arabayı getirebilirsiniz, vergisini de ödersiniz. hatta buna paralel ithalat diyorlar.

permi ile ilgili olarak, o eski zamanda olan bir haktı. bildiğim kadarıyla kaldırıldı.
  • apc  (16.08.10 18:35:50)
"yurt dışında en az iki yıl yaşayıp ülkeye kesin dönüş yapanlar" gibi bir şartı var gümrüksüz vergisiz ithal edebilmenin. e-konsolosluk sitesinin belge arşivinde yazıyor olmalı bir yerlerde.

  • 386 dx  (17.08.10 03:52:41)