Hukuki Bir Soru

Aşağıya kopyaladığım sözleşmenin taraflarından X kişisi 2. maddeye belgelenebilir şekilde uymuyor. Bir iş yapıyor ve komisyonu vermiyor. Bu kişiye bu sözleşme şartlarında ne tür davalar açılabilir?

SÖZLEŞME

KONU: X ürününün satılması

Taraflar:

1- X Ltd Şirketi
Adres: XXXX
2- Y Kişisi
Adres: YYYY

Sözleşme içerisinde X Ltd Şirketi''nde X diye söz edilecektir.

Sözleşme şartları:

1. İşbu sözleşme ile X ile Y özgür ifadeleriyle faaliyet konusu x ürünü satışı olan bir kar-zarar ortaklığı kurmaktadır.

2. Bu ortaklıktan işleri kimin bağladığına bakılmaksızın Y %20 ve X %80 oranında kardan ve zarardan sorumludur.

3. Y kişisi işle ilgili masraflara %20 oranında katılacaktır.

4. XX.XX.XXXX tarihinde kesinleştirilmiş olan işlerden Y kişisi hiçbir hak talep edemez.

5. Bu sözleşme 3 yıl süreyle yapılmıştır.Üç yıldan sonra da çalışmaya devam edilmesi halinde geçerli olabilmesi için taraflarca yeniden imzalanacaktır.

6. Y kişisinin 3 yıldan önce ortaklıktan ayrılması halinde X''e 50.0000 YTL tazminat ödemeyi kabul etmiştir.

İşbu sözleşme 6 madde ve 2 nüshadan oluşmuştur.

Az önce de söyledim önce ihtar çekmen lazım, hakim dava açmaya kalktığında ilk "ihtar çektin mi" diye soracak...

  • apc  (13.08.10 23:15:10)
Peki faiziyle beraber bu işin komisyonu dışında alabileceğimiz bir hak doğuyor mu?

  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 23:19:22)
İhtarname senin, borçlu kimseye borcunu istediğinin kanıtıdır. Borcunu vermediği takdirde mahkemeye verirsin ve ihtarname gönderildiği tarihten hesaplanan faizle borcunu alırsın.
Yani ihtarname gereklilik oluyor.

Şöyle düşün: Birisi seni icraya verdiğinde icra memuru hemen kapına dayanmaz, ilk önce sana ihtarname gelir borcunu belli bir tarihe kadar ödemen için. Sonra o süre bitiminde icra memuru icra eder.
  • apc  (13.08.10 23:25:54)
Yıldırım haciz yollamış şerefsiz kapı bi çaldı icra memurları. Az önce de polis geldi arabayı götürecekti zor vazgeçirdik.

  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 23:27:54)
Öyle şey olmaz.
İlk önce size borcunuzu ödemeniz için ihtar göndermesi lazım.

Bana yapılsa manevi tazminat davası açarım.
  • apc  (13.08.10 23:32:45)
İhtiyatlı haciz diye bir hadise varmış. Adam 2 gün önce vermiş senedi avukata bugün kapıda bittiler adiler.

  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 23:35:21)