elektro gitar to notebook pc

aldığımdan beri (2.el) kullanmadığım cort marka bir elektro gitarım ve boss marka küçük bişi distorsion pedal var. ama amfi yok. ben bu gitarı pedallı yada pedalsız notebookum bağlasam notebookun ses kartını vs yakar mıyım?

bir de bu guitar pro programında gitarı pcye bağlayıp mı çalışıyoruz?

yok yakmazsın. mesela dediğin şekilde asus netbooklar'da çalmayı denedim direk gitardan çaldığımı hoparlörden alıyorum. ses pek kaliteli değil tabiki

ama kendi bilgisayarımda (hp pavillion) dediğim şey olmuyor. anca ses yazılımlarıyla falan kaydedebiliyorum. çaldığımı duyamıyorum yani.

tabii bunu yapmak için önce gitarın için aparat alman lazım (jak dönüştürücü)
  • tbugra  (13.08.10 14:12:17)
ikinci soru varmış, hayır.
guitar proda basacağın teli, perdeyi ve yapacağın vuruşları görüp çalmaya çalışıyorsun.
çözmen biraz zaman alır ama gayet kolaydır. biraz araştırma yap.
  • tbugra  (13.08.10 14:13:26)
standart on board ses kartları bulunan bilgisayarların sadece mic-in ve phone-out girişleri vardır. mic-in girişi, ilk etapta sesd çıkartmaya yarasa bile, kalite bazında line-in girişi kadar iyi değildir. veri kaybı çoktur. eğer ses kartınızda ayrıca line-in girişi yoksa, mecbur mic-in den gireceksiniz. araya usb bğalantılı minik bir mixer alırsanız ki fiyatları öyle uçuk değil, çok daha kaliteli soundlar alabilirsiniz.

ayrıca micden girilen enstrumanı duyabilmek için ses ayarlarının da yapılmış olması lazım. sağ alt köşedeki ses ikonuna sağ tıklayın, çıkan menüde, windows modeline göre değişiklik gösteriyor olmasına rağmen, kaydetmek için olan bölümde mikrofonu seçin sonra dinlemek için olan bölümde de mikrofon kanalını açık bırakın. böylece sesi duyabilirsiniz...

en kaliteli çözüm ise, bilgisayara profesyonel ses kartı almaktır. usb veya fireware girişinden bağlayacağınız ses kartları ile alacağınız sound, ses kartının kalitesine göre paha biçilemez olacaktır...
  • jeanluc  (13.08.10 14:46:46)