salata sosu nasıl yapılır ?

şöyle yapımı kolay, her salataya uyacak sos tariflerinizi yazarsanız süper olur.

salata manyaklığımdan ötürü, geçen tchibo'dan salata sosu karıştırma aparatı aldım. içinden de çeşitli tarifler çıktı. akşama eve gidince yazayım. şimdiden yazayım dedim, unutmayayım diye.

  • pyro clustic flow  (10.08.10 17:10:51)
sanırım knorr'un hazır sos paketleri var içine sıvıyağ veya ne bileyim su koyarak hazırlıyorsunuz. 3 çeşit vardı galiba. içinde neler olduğu ve nelere yakışacağı yazıyor.

almasan bile markette gördüysen içindekileri oku. hoşuna gitmeyenleri çıkarıp kendi sosunu hazırla.
  • hia  (10.08.10 18:01:33)
goz karari biraz dijon hardalı, yarim limon, biraz balzamik sirke ve zeytinyagini guzelce cirpip yesilliklerin uzerine dokebilirsin. ozellikle et yemekleriyle guzel oluyor bence.

  • kayranin kedisi  (10.08.10 18:05:13)
fransiz sosu:
40 ml misir ozu yagi
40 ml beyaz sarap sirkesi :s
80 ml su
2 tatli kasigi hardal
3 tatli kasigi sogan
1 tatli kasigi maydanoz
2 dis kucuk sarmisak
2 tatli kasigi seker
1 tatli kasigi tuz

kori sosu:
40 ml aspir yagi :s
150 ml yogurt
1 tatli kasigi kori
1 tutam tuz
1 tutam karabiber

ayrica yogurt sosunda karyanin kedisi'nin tarifine ek olarak seker eklemis bu.
olculeri goz karari yapabilirsiniz.

bir de soyle bir olay var. bir sisenin icine zeytinyagi ya da seciminize gore yag, limon, sirke, sarimsak, kekik ve sevdiginiz aromali bitkileri koyup bekletiyorsunuz. her salata yaptiginizda sos hazirlamaktansa, hazir sos oluyor dolapta. icine de deneysel tatlar konulabilir, tane karabiber mesela :s
  • pyro clustic flow  (10.08.10 19:11:38)
nar ekşisi al. bulabilirsen sumak ekşisi. yanında taş maş da istemez hani.

  • ground  (10.08.10 19:41:59)
zeytinyağı limon suyu kekik ince kıyılmış maydonoz

hepsi istediğiniz miktarda.
  • charlesbukowskiineksi  (10.08.10 22:52:07)
zeytinyağı, limon, tuz, ince kıyılmış dereotu

  • hepas  (11.08.10 02:35:16)