askerlik ne kadar rahat olur üni okumuş biri için?

17 yaşındayım. üniversite okuduktan sonra askere gittiğim zaman askerlik nasıl olacak? uzun uzun anlatmanıza gerek yok. bilmiyorum ki soruyorum ciddi cevap verin lütfen. günde ne kadar koşmam gerekicek? internet olacak mı? günde ne kadar kullanabileceğim? çarşı izni hangi sıklıkta ve ne kadar sürücek?

nerede yaptığına bağlı , yoksa marmara veya ege dışına gidersen askerde çok dayak yersin. bu arada internet ve askerlik ne alaka unut abicim .

  • brazzers00  (08.08.10 02:03:20)
(bkz: askerlik)
(bkz: yedek subay)

  • i ve been mistreated  (08.08.10 02:04:37)
haha, tatil köyü kıvamında istiyosun herhalde. allah gönlüne göre versin. =)

  • uckac  (08.08.10 02:05:03)
en kebap yerler torpilliler tarafından doldurulacağı için seni en pis yere verecekler. bırak interneti telefon bile olmayacak.

torpilin yoksa askeriye siker. sağ salim evine dönebilirsen şükret.
  • ya ben lan neyse  (08.08.10 02:05:22)
erle asteğmen arasındaki farkın farkında mısınız?

  • grgn  (08.08.10 02:06:09)
ne biliyim askerden entry girenleri görünce aklıma geldi. izinde girmişler herhalde. telefon oluyor mu peki?

bide ne kadar sürecek bu askerlik?
  • cagdassalur  (08.08.10 02:20:37)
ya kusura bakma da 17 yaşında bi genç olarak askerliğin ne kadar sürdüğünü nasıl bilmezsin?

  • xenophobe  (08.08.10 02:34:00)
askerlik yapmış birileri cevap verse daha güzel olurmuş.
yok internet yokmuş yok dayakmış torpilmiş geçin bunları. askerlikte her şey şansına kalmıştır. düşeceğin şehirden çok birliğin ve sınıfın önemlidir. koşu nizami 3km 15dk ama bu da birliğine göre değişir, görevine göre değişir. kısa askerlik dönemimde hem spor denetlemesi hem de galaksinin en büyük denetlemesi olan kara kuvvetleri denetlemesini gördüm 100 metre koşmadım. ha koşan yok muydu? çoktu tabi ama acemilikte 8 saat nöbet tutarım ama hayatta koşamam diyen arkadaşlar hafta sonu keyfine koşu yapar oldu kondisyonu alınca bünyeye
bunları düşünmen için çok erken. askerliğe 1 ay kala bile düşünmek için erken ama cevaplayım yine de
çarşı izinleri normalde haftada bir kere olur. ama bişey olur kitlenir bir şey olur çift çarşı verilir. kışın erken dönersin yazın süre uzar. her şey değişken. doğuda sakat bölgede olmayabilirde.
internete gelince benim gibi düştüğün birlikte internet kafe olur, vakit buldukça günde bir saat kadar girebilirsin. ha benim gibi muhabere olursun ha benim gibi internet kafe çavuşu olursun ( yaa o ne lan di mi? ) sabahtan akşama kadar internet basında geçirirsin
torpilli değil ballı olman lazım
üniversite okuduğuna dua edersin orada. diğerleri sadece 3 kat uzun askerlik yapmaz, 3 kat belki 5 kat zor askerlik yapar senden
  • asbe  (08.08.10 02:34:59)
telefon yasak bir sürü yerde. ona göre düşün nasıl ve ne kadar rahat geçeceğini. kısa dönem beş ay uzun dönem onbeş ay sürecek. okumazsan er olarak 15 ay yapacaksın.

  • ayiadam  (08.08.10 02:36:55)
@asbe iyi oldu bu torpilim yok çünkü. şansa bağlı dediğin gibi.

@xenophobe neden bilmek zorundayım ki?
  • cagdassalur  (08.08.10 02:41:40 ~ 02:43:08)
üni okumuş adam diğerleri kadar katı devrecilik görmez. adama ilk günden yaşı ne olursa olsun abi diye hitap ederler. ezmeye yeltenmezler kısaca, husumet olmaz, dalaşmazlar durduk yere. komutanların tutumu bile farklı olur yani. avantaj bence.

  • sttc  (08.08.10 02:42:31)
merak etme sen askere gidene kadar kısa dönem askerliği kaldırırlar, üniversite okumanın bi ayrıcalığı kalmaz..

  • zozjotejmnk  (08.08.10 02:50:24)
@karmarulez kozmik odanın şifresi değil ki abi? bu kadar uzak mısın gündemden? diğer bilgileri bilmemek normal de kaç olduğunu bilmemek abez bence

  • xenophobe  (08.08.10 02:51:25)
@want2die ha bide öyle bi olay var. askerden yırtmak için ne zaman yurtdışında olmak gerekiyor? askerden yırtmak için çıkıcak halim yok kesişsin istiyorum.

@xenophobe uzağım.
  • cagdassalur  (08.08.10 02:54:54 ~ 02:55:18)
Asteğmen olarak denetleme hazırlığı diye bütün gün atış-spor-eğitim yaptırabilirsiniz, kısa dönem olarak o eğitimin verildiği adam olabilirsiniz.

Bu arada lise mezunu bir uzun dönem çavuş aynı kışlada internet kafe sorumlusu olarak bütün gün internette sörf yapıyor olabilir.

Her şey şans askerlikte...
  • sourlemonade  (08.08.10 04:17:00)
17 yaşında neden askerliği düşünüyorsun garip. siktir et düşünme bunları şimdiden, bi şekilde geçiyor askerlik. 5,5 ay nedir aq. üni okumazsan işte o zaman boku yedin.

  • sitfet  (08.08.10 10:24:02)
internet kafeye oturtuyorlar 100 megabit. dizi film indirir izlersin. affetme.

  • cro magnon  (08.08.10 11:53:45)
3 yıl yurt dışında çalışırsan 1 ay askerlik yapıyorsun işte.
(bkz: dövizli askerlik)

  • sanal uyku  (08.08.10 12:12:14)
kısa dönem VAN'da sınır karakolundaydım,Mayıs'ta geldim.5 ay boyunca çarşıya 1 kere,revire(internete girmek için) 1 kere çıkabildim.Rezalet şartlarda,aç kaldım,ölüm korkusununun ensemden üflediğini hissettim.Arkadaşların anlattığı torpil olayı çok doğru.Askerde torpillilere boncuklu denir.Boncuklular kebap yerlerde kaldılar(alayda,taburda;ikisindede internet cafe,fast food falan var)resmen yattılar.Beni İran'ın dibinde bi kuleye çavuş diye diktiler,günde 1000 tane kaçakçı atı görmeden rahat etmiyordum.Kısaca askerliğimi özet geçtim ama askerlik böyle işte,tek şansım bunları diğerlerinden,uzun dönemlerden 2/3 oranında daha az görmemdi.

  • flashstriker  (08.08.10 12:19:56)
@sanal uyku çalışmak mı gerekiyor illaki? okusak olmuyo mu?

  • cagdassalur  (08.08.10 12:28:28)
yav adam bakınız vermiş dövizli askerlik diye gir bi bak oku. ne demek okuyunca olmuyor mu? hepsi yazıyor orada. olmadı google'a yaz önce. kesinlikle bulabileceğin bilgiler bunlar. ayrıca henüz 17 yaşındasın dert etmen için erken.

  • birsoru  (08.08.10 13:00:19)
@birsoru 90 tane entry var orda okumaya üşendiğimden değilde çoğu entry seneler önce girilmiş son durum ne onu bilmiyorum.

  • cagdassalur  (08.08.10 13:07:01)
korkma ya. kardeşim yeni foça acemi birliğine telefon sokmuştu her boş anında konuşuyorduk. uzun dönem falan da değildi bildiğin 15 ay jandarma komando.

en büyük derdin internet olsun
  • bira sisesi kapagi  (08.08.10 16:33:25)
tabi askerlik yapanlar cevaplasın ki daha doğru olsun. askerlik yapmış olan tüm türkiyedeki birlikleri tek tek gezmiştir, hepsini denetlemiştir, hatta generel olarak yapmıştır askerliğini ya o açıdan.

gözümle şahit oldum torpil yapıldığına. adamı kütahyaya aldırdılar doğudan. hem şans işi ne demek yahu? ona bakarsan herbi bok şans şu dünyada.

torpil topril torpil. t.c de torpilin yoksa bi bok değilsin. burası böyle boktan bir ülke işte.
  • ya ben lan neyse  (08.08.10 20:52:08)
@ya ben lan neyse: Şans işi şu demek, nereye, nasıl bir komutana düşeceğiniz, orada nasıl bir iş için nasıl bir adama ihtiyaç bulunduğu hep şans işi. Askerlik dışındaki yerlerde eğitiminizle, birikimlerinizle çoğunlukla kendi şansınızı kendiniz yaratır, işinize gelmezse bırakır gidersiniz. Askerlik böyle değil ve şansa bakıyor. Şöyle de bir şey var, sizin bir tuğgeneral tanıdığınız vardır, bölük komutanınızı arar, bölük komutanınızın kuzeni korgeneraldir ve o tuğgenerale gıcık kapıyordur, torpiliniz tamamen geri teper. Bu da şans :) (Garnizon komutanının çok yakını olan birinin bunu kullanmaya çalışmasına rağmen en pis işlere verildiğini bilirim.)

  • sourlemonade  (08.08.10 21:49:05)