lisede fizikle arası iyi olmayan bir insanın mühendis olması

mümkün müdür? yok liseli değilim. sadece kafası karışık bir insanım. napıcağıma karar vermeye çalışıyorum

hangi dalda mühendis olacağına göre değişir, mesela bilgisayar mühendisi olacaksan bir tane fizik dersi oluyor ilk sene, gerçi elektronik, elektroteknik vs. de var ama,

bu soru çok genel olmuş, fiziğin tamamından mı hazzetmiyorsun? yani lise fizik dediğimiz sonuçta elektrik mekanik filan diye ayrılıyor. ayrıca hangi mühendislikleri istiyorsun?
  • ocanal  (05.08.10 17:58:46 ~ 18:01:22)
tamamından değil ya. sevdiğim konular da vardı lisede ama özel bir ilgim yok öyle. çok salakça gelirdi o eğik düzlemin, makaranın bilmem nesini hesaplamak.. işe yarar bi amacımız yoktu belki ondandır

  • rebelli00n  (05.08.10 18:01:35 ~ 18:03:17)
matematiği çok severim de dersler fizik ağırlıklı gibi hep programlarda. statik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, termodinamik vs. bunlar fizik değil mi tamamen?

  • rebelli00n  (05.08.10 18:05:50)
bu saydıklarım çevre mühendisliğinde bile var yahu :S

  • rebelli00n  (05.08.10 18:11:28)
bir muhendis olarak soylıyebılırım ki, turkiyedeki muhendislik egitimi matematıkten ziyade fızık uzerıne kuruludur. onun için pek tavsiye etmem millet 2-3 saat calışmak zorunda kalırken bır derse sen gunlerke kasıp anlamaya bılırsın. ezberlede bir yere kadar gidebilirsin ancak analitik duşunmedıkten sonra meslekte iyi bir yere gelmen zor olur.
diyecegim boşver. ileride pişman olucagın işler yerıne daha genış dusunup uzak dur fizikten.

  • paudi  (05.08.10 18:15:35)
eğik düzlem ve makaralar hakkında söylediklerinden sonra makine inşaat gibi bölümlerden uzak dur derim. mühendislik bölümlerinin çoğunda verilen temel dersler vardır, onların içinde de mutlaka fizik olacaktır. eğer mekanik ile sorununuz varsa elektrik, elektronik, bilgisayar bölümlerini düşünün.

  • ocanal  (05.08.10 18:20:12)
Lisedeki nefret (ve onu doğuran bilgisizlik) genelde hocalardan kaynaklanır. Üniversite fiziğinin yöntemleri daha farklıdır. Türev, integral bilirseniz, biraz da oturup çalışmayı seviyorsanız zorlanacağınızı sanmıyorum.

  • sourlemonade  (05.08.10 18:36:33)
Bir fizikçi olarak; Ben ki lisede fiziğin aşığıydım, şuanda hayatımdan nefret ediyorum. Elim kırılsaydı da yazmasaydım diyorum. Akışkanlar mekaniği,termodinamik,Statik fiziğin ana dallarıdır. Hepsi de boru gibidir. Eğer matematik bilginden azcık bile bir şüphen varsa uzak dur derim. Hayatın integral ve türevle geçecek. Seni soğutuyor gibi olmayayım ama sosyal bir hayatın varsa ve üniversiteyi üniversiteli gibi okumak istiyorum diyorsan başka bölüm tercih et derim.İnşaat mühendisliği yerine git mimarlık oku, Elektrik elektronik yerine git bilgisayar müh. oku falan... hatta sana tavsiyem hangi bölümle ilgili bilgi almak istiyorsan sadece onlar hakkında olan forumlar var... inşaah müh. forum,bilg. müh. forum, mimar forum diye aratman yeterli olacaktır...

şimdiden bol şans...
  • janavarorion  (05.08.10 19:01:16)
kimya, metalurji, gıda gibi mühendislik dallarına yönelebilirsin.

  • sndnzr  (05.08.10 19:48:57)
lisedeki eğitime hiç güvenme derim
lisede fizikte mekanikten nefret ederdim üniversitede seçmeli olarak mekanik/statik aldım.
lisede kimyayı elimin kiri gibi çözerdim üstünüze afiyet fullemeden bırakmazdım yakasını ama üniversitede ffle kaldım.
lisede matematikle arası pek iyi olmayan bir sayısalcıydım üniversitede calculus1 cb, calculus2 aa ile verdim.diferansiyelden geçen şanslı 25 kişiden biri de bendim

özetle lisedeki durumundan ziyade ne istedigine karar ver derim.
lisede elektrik sorusu çözemeyen ama şimdilerde elekt. müh. bölüm birincisi olan tanıdıgım var.
  • voodoo 007  (05.08.10 20:24:24)
ne istediğimi biliyorum. o istediğim bölüm için şimdi okuduğum bölümü bırakıp tekrar sınava giricem. iyice düşündüm de son rötuşları yapıyorum. şu seneye kadar ilkokuldaki flüt yüzünden notalardan da nefret ederdim ama gitara başlayınca hastası oldum

  • rebelli00n  (05.08.10 20:40:55)
lisede matematik ve fiziğim hep 3-4 civarında olurdu. hatta lise iki ilk döneminde ikisi de 1 di. zaten rehberlik hocası da yanına çağırıp sayısal seçme demişti. ama ben çok iplemedim bu durumları. mühendis olmak istiyordum, oldum.

söylemek istediğim.
eğer matematik ve fizik sevmiyorsanız ama mühendis olmak istiyorsanız bunları sevmeyi deneyin.
yok matematik ve fiziği sevmiyorsanız ve mühendis olmak gibi bir idealiniz de yoksa ama puanınız yettiği için yazacaksanız aman hiç düşünmeyin bile.
matematik ve fiziği seviyorsunuz ama lisede başınıza dert açıyordu o halde ilk paragrafı tekrar okuyun.

hayırlısı olsun.
  • johan sebastian  (05.08.10 20:44:43)