Antidepresan ve Kilo Alma İlişkisi

Merhaba,

Antidepresanların kilo almaya sebep olduğu muhtelif forumlara konu olmuş. Ancak Paxil adlı ilacın kilo yapmadığını söyleyenler de var. İşin esası nedir?

Her zaman abur cubur yerdim ve düzensiz beslenirdim, yani beslenme düzenimde büyük bir değişiklik olmadı. Yaş itibariyle (25) metabolizmam yavaşladı desek, aniden olur mu böyle?

Takriben ilaç kullandığım döneme denk geliyor bu kilo alma durumu.

evet, var böyle bir ilişki. her ne kadar "bunun kilo alma yan etkisi o kadar yok" falan deseler de vardır yine de. sadece diğer antidepresanlara nazaran daha az bir oranda etkisi olabilir. kilo almaya başladıysanız dikkat edin. doktorunuzla konuşun.

  • microfiction  (02.08.10 20:13:04)
ben de merak ettim soracam;
bu kilo aldırma etkisi metabolizmayı yavaşlattığı için falan mı yoksa iştahı mı açıyor?

  • redlinetheturk  (02.08.10 20:31:46)
benim bildiğim kadarıyla her iki yönde de etkisi var.

  • microfiction  (02.08.10 20:36:53)
Bence benim iştahım açılmadı, zaten hep açıktı. Hep abur cubura, çikolata, kola, cips gibi zarar ziyan şeylere ilgim çoktu ve dikkatsizce tüketirdim. Şimdi kola dışındakileri azalttım, sıfırladım, kolayı bile bazen şekersiz içer oldum.

Su içsem yarıyor; ama ilaçtan, ama başka şeyden, bilemedim.
  • fadetoreality  (02.08.10 21:51:01)
@redlinetheturk
iştahı açıyor ama dikkat edip eskisiyle aynı miktarda yerseniz de kilo artışı oluyor. bende öyle oldu.

@fadetoreality
aynı sorun bende de var, migrenden dolayı basit bir ilaç kullanıyorum, gerçi düzenli kullandığım başka bir ilaç daha var, sanırım ikisi de bu yönde etkiliyor. beslenme düzenimde bir değişiklik olmadı ve kilo aldım, dikkat ettim ilaç döneminde oldu. oluyor.
  • sâkit.  (02.08.10 22:21:51)
Antidepresanlar sizin psikolojik bariyerlerinizi zayıflatır. Yani hiçbir setiniz, kapattığınız kapı, korkunuz, fobiniz, derdiniz, düşünceniz eskisi kadar güçlü değildir. Antidepresan tedavisine devam ederseniz (ki genelde uzun olur bu süre) uygun psikolojik yardımla yeme ve spor alışkanlıklarınızı düzenlerseniz zerre kilo almazsınız.
Diyemem...
Çünki vücut iç dünyasını düzene sokayım derken metabolizmayı sapıttırabilir, evet. Ama bu da psikolojik olarak aşılması gereken bir engeldir.
Özet: Varsa psikyatrınıza sorun. Yoksa psikyatr bulun.
  • thunder thunder thunder thundercats  (03.08.10 00:09:47)
ben de bu paxil denen zilleti kullanmıştım bi dönem.ve evet tecrübeyle sabit ne yazık ki ama iki ay gibi bi sürede 10 kilo kadar almıştım.hatta okulda epey bi geyik olmuştu "he he ergenliğe yeni girmiş gibisin" diye.birden kilo yaptı benim bünyede.ama ilacı bıraktıktan sonra tekrar verebildim kiloları.bana kalırsa doktorunla özellikle konuş bu kilo mevzusunu.mümkünse paxil yerine aynı paralelde farklı bi ilaç yazsın.

  • lorin  (03.08.10 01:04:49)
ben nisan ayından beri kullanıyorum ama kilo falan almadım..

  • emiarvi  (11.09.10 01:50:25)