excel yardım

Excel de f(x)= 0,000001*O25^6-0,0002*O25^5+0,0135*O25^4-0,5209*O25^3+10,883*O25^2-117,1*O25+ 535,79 tanımlı fonksiyonun tersini almak için neler yapmam lazım? adımlar halinde yazabilir misiniz? elimde f(x) değerleri var ama bana x değerleri lazım.
sadece excel çözümü lazım.

eklenti: sadece excel çözümü lazım değildir, sadece fonksiyonun tersini veren denklem lazımdır.

denklemin evrensel karşılığı:
f(x)= 1E-06*x^6 - 0,0002*x^5 + 0,0135*x^4 - 0,5209*x^3 + 10,883*x^2 - 117,1*x + 535,79

excel zor biraz gibin matlab tavsiye.

onun dışında manuel yöntem kullanıp genel formülü tersi alacak şekilde ayarlayıp excele o formülü sunarsın.

onun dışında excel normalde benim bildiğim sadece matrislerin ve dağılım fonksiyonlarının tersinialabiliyor. fonksiyon tersi alabilen varsa kültürümüz artar benim için de iyi olur :)
  • jesters cap  (19.11.07 17:15:05)
gel gör ki bu bünye kaldıramamakta mathlabı vb. programları, manuel olarak bu fonksiyonun tersini alan baba yiğite helal olsun diyorum.

excel mutlaka yapıyordur bunu ama "user friendly" olmadığından, bilinmiyor ince noktaları.

matlab de olsa olur bana zaten denklem lazım. oradan x değerlerini bulcam.
  • lejant  (19.11.07 18:08:08)
goal seek veya solver bu işe yaramıyor muydu?

  • sourlemonade  (19.11.07 18:20:49)
@divit
bilmiyorum o işe mi yarıyor, hatta öyle şeylerin nasıl kullanıldığını da bilmiyorum.
bir şekilde elimdeki problem eğrisine %99,88 uyan bir denklem var ve bu denklemin ters fonksiyonu olan denklem lazım.
  • lejant  (19.11.07 19:35:28)
www.physicsforums.com adresindeki seklinde undetermined coefficient kullanicaksin sanirim. ayni dereceden bi tane g(x) tanimlayip f(x) ile carp. Sonra muhtemelen 7 bilinmeyenli 7 tane denklem elde ediceksin, sonra bunlari cozuceksin.

  • badseed  (19.11.07 19:46:15)
divit'in dediği gibi solver belki bu işe yarayabilir, genelde or problemi çözmeye yarıyor ama neden olmasın :)

olay şöyle;

*önce add-ins kısmından solverı yükle
*x değerini koyabileceğin bir boş hücre yap
*sonra o x değerine göre başka bir hücrede fonksiyon olsun
*solverı aç
*set target cell kısmına fonksiyon hücresini seç
*by changing cells kısmına da x değerinin hücresini seç
*equal to value of kısmına da olması gereken değeri gir
*options kısmına gir
*max time ve iterations kısımlarını 100den fazla bir değere arttır (5000 falan)
bi çöz bakalım olması lazım

ben 3x+5 gibi basit bişi ile denedim oldu darısı başına :)
  • jesters cap  (19.11.07 20:30:15)
evet deftere baktım biz böyle bir işte kullanmışız ama ben o sırada lab.da oyun oynuyordum nasıl kullanıldığını dinlemedim yoksa yapardım. burdan copy paste edeyim kendi notlarıma da hoca sorunca patlamasın :) eğer goal seek yapıyorsa onun daha kolaydı kullanımı bi aralar öğrenmeyi başarmıştım. bide solver eski excellerde yok diğerlerinde de ayrıca yüklemek gerekiyor.

  • sourlemonade  (19.11.07 21:03:21)
yanıtım yok ama solverla da goal seekle de hiç kasma. bu karmaşıklıkta bir fonksiyon için hayatta çözmez. çözse de oha bu ne dersin. aslında çözüm değildir.

  • delikan76  (19.11.07 22:26:36)
senin olayin matlab yada mathematica.

  • jupiterianvibe  (20.11.07 08:54:32)
@badseed
undetermined coefficient metodu yemedi

@delikan76
solver denen olay da haklısın.

maple diye bir şey önerdiler onu yapıcam onda da sonuç alamazcam,
denklemi milimetrik kağıda çizdirip, y değerine karşılık gelen milimetrik kağıttaki x değerini alıcam.
  • lejant  (20.11.07 10:05:56)
amaç eldeki y değerlerinin karşılığını bulmak olduğundan, yani başka bir y değeri için x hesabına gerek olmadığından milimetrik kağıt vasıtasıyla yaklaşık tüm x değerleri bulunmuştur.

  • lejant  (20.11.07 21:09:08)