işkencenin geçtiği bir filmi soruyorum

merhaba sevgili ekşi duyuru kullanıcıları,

bundan yaklaşık 15 sene önce bir tv kanalında bir filmi "izleyemediğimi" hatırlıyorum. artık filmi bulabilirsem filmi izlemek istiyorum.

filmde darbe ya da iç savaş sonrası gibi bir durum işleniyordu. sonra yönetim asilere psikolojik ve fizyolojik yöntemlerle işkence yapıyodu ve onları mevcut fikirlerinden vazgeçirmeye çalışıyordu.

aklımda kalan sahneleri yazmam gerekirse;

-adamın kafası 2-3 bölmeli bir kafese sokuluyordu, sonra kafaya en uzak bölmeyi ısıtıyorlardı ve sıcaklığa dayanamayan sıçan olduğu yerden fırlıyordu ve adamın yüzü ile sıçan arasıda sadece bir bölme kalıyordu. eğer o böyleyi de açsaydılar sıçan sıcaktan kurtulmak için adamın yüzünü iyip içine girmek zorunda kalacaktı.

-filmin sonunda onca işkenceden sonra, mahkum fikirlerinin değiştiğini söyleyip ıslah olduğunu kabul ediyordu ama önündeki satranç ya da dama tahtasının tozlu kısımın üzerine parmağıyla 2x2=5 gibi bir şey yazıyordu.

umarım filmi izleyen birileri bu duyuruma cevap yazar.
bu duyuruyu sabırla okuduğunuz için teşekkürler.

e 1984 bu :)
www.imdb.com

sadece 2+2=5 yeter..

aslında izlemekten ziyade okusaydın daha faydalı olurdu ya, neyse.
tr.wikipedia.org/wiki/Bin_Dokuz_Y%C3%BCz_Seksen_D%C3%B6rt_(roman)

dipnot: 2+2=5 olduğunu içtenlikle kabul etti kahraman. çünkü artık kendi bildiği değil, partinin doğru dediği doğruydu. zaten filmi tam hatırlamasam da, romanda o sahnede 4 değil 5 parmak olduğunu içtenlikle kabul etmesi hikayenin zirvesi ve adamımızın yenilgisinin ilanıydı.
  • jesterdvine  (15.07.10 19:40:37 ~ 19:47:27)
@jesterdvine
çok teşekkürler :)

  • vito andolini  (15.07.10 20:05:24)