Kira sözleşmesi

Evimi kiraya vereceğim. Arada emlakçı olmayacak. Kiracıyla sözleşmeyi imzalayacağız. Duyduğum kadarıyla ikinci bir sözleşme daha olabiliyormuş ve bu sözleşme kiracı kirayı ödemediği takdirde evden çıkartmayı kolaylaştırıyormuş. Böyle bir şey var mıdır, varsa adı, sözleşme metni nedir, nasıl bulunur? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

tahliye taahhüdü var ama ancak kira sözleşmesinden 6 ay sonra imzalanabiliyor. bazı ev sahipleri kira ile birlikte 6 ay ileri tarihli imzalatıyor ama bu durumda da kiracı tespit yaptırabiliyor konu ile ilgili.

  • kahvegibi  (15.07.10 15:01:52)
tahliye taahhüdü kira sözleşmesinden 6 ay sonra olacak diye bir şart söz konusu değil. kira sözlşmesinden daha sonraki bir tarih olması yeterli ancak kira sözleşmesi ile çok yakın tarihli olmasa iyi olur. çünkü çok yakın tarihli olunca kiracıya zorla imzalattırıldığı düşünülerek geçersiz sayılabiliyor.
1-2 ay sonra ya da sözleşme anında ancak tarihsiz olarak imzalatın. ancak kira sözleşmesnin imzalanmasından daha sonraki bir tarihte kiracınızı razı edip noterde bu taahhüdü alırsanız daha sonra imza inkarı gibi bir durumla karşılaşmazsınız.
tahliye taahhüdünün fonksiyonu da şudur: kiracınız tahliye taahhüdünde belirttiği tarihte evi boşaltamaz ise bu tarihten itibaren en geç 1 ay içinde bu taahhütnameyi icraya koyarak kiracınızı çıkarabilirsiniz. (1 aylık süreyi kaçırırsanız taahhhüdün hükmü kalmaz.) icraya koyma tarihinden itibaren 15 gün içinde itiraz etmez veya tahliye etmez ise icra memuru vasıtasıyla evinizi boşaltırsınız.
  • kirmizi gul demet demet  (15.07.10 22:19:50)
o kısım sanırım sıkıntı olur. ya kiracı da elindeki sözleşmeyi gösterirse? şurada tahliye taahhüdü ile ilgili bir şey var: www.gayrimenkulhukuk.com

  • bigdata  (03.02.19 01:21:28)