Vize: Bu Evrak Grubundan Hangisini Tamamlıyoruz?

Başvuran kişi: Özel bir kolejde sözleşmeli öğretmen.

Schengen vizesi için gerekli evrak listesinde iki grup var. Bu iki evrak grubundan hangisini toparlamak gerekiyor yukarıdaki kişi için:

Kamu kuruluşlarında görevli olanlar:
• Maaş bordrosu
• İşyerine ait resmi kimlik kartı
• İşyerinden çalışma belgesi
• Sözleşmeli personel için banka hesap cüzdanları veya kredi kartları

Özel sektörde çalışanlar için
• Şirketin antetli kağıdına, seyahatin maksadını belirten Konsolosluğumuza hitaben yazılmış yazı
• Şirketin kuruluşunu belgeleyen ‘’Sicil Gazetesi’’
• Ticaret Odasından faaliyet belgesi
• Vergi levhası
• İmza sirküleri
• Kişinin sigorta giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu
• Sanayi veya Ticaret Odasından sicil kaydı belgesi

özel sektörde çalışanlar için olanı.

  • baldur  (13.07.10 11:56:46)
peki bu öğretmene bu belgelerin asıllarını veriyorlar mı? konsolosluk asıllarını ve birer fotokopilerini görmek istiyor çünkü de... yani kırıkkale'de kolejde öğretmenlik yapan şahıs okulun nesi var nesi yok hepsinin orijinalini alıp ankara'ya vize başvurusuna gidiyor ha, imza sirküsü, vergi levhası falan... vay arkadaş.

  • boshi  (13.07.10 12:08:04)
bilmiyorum tam ama mantık yürütürsek veriliyor ki istenmiş herhalde.

  • baldur  (13.07.10 12:10:57)
bildiğim kadarıyla vergi levhası işyeri sahibi olunma durumunda isteniyor...
herhangi bir vize ofisine gidip sanki oranın müşterisi olunacakmış, vizeyi onlar sayesinde alacakmışsınız gibi sorun derim ben.

  • jeanluc  (13.07.10 15:56:00)
Yazı zaten firmanız (evet özel kolej de firmadır) tarafından yazılır. Sicil gazetesi ve faaliyet belgesi ticaret odasından alınır. Gazetenin ve vergi levhasının fotokopisi kabul edilmeli değişmediyse. Ama etmiyorlarsa da fotokopisini noterden tasdikletirsiniz.

Net bilgi için bir turizm acentesinden ya da daha iyisi gidilecek (veya ilk ziyaret edilecek) ülkenin konsolosluğundan bilgi almak daha iyi olur.
  • uyuklayankedi  (14.07.10 02:37:09)