flash bilen süper insanlar (kolay soru)

aslında 2 soru.
1. xml den veri okuyan bir program yaptım. hdd de gayet güzel çalışıyor, ancak bunu web server a koyunca nedense webserver da bulunan xml i okuyamıyor.
dosyanın bulunduğu adres: 192.168.1.5:75/data.xml

explorera bunu yazdığımda xml dosyası karşıma geliyor (yani dosya serverda)
ama swf içinden erişemiyorum.(sef içinde şöyle yükleniyor:
my_xml = new XML();
my_xml.load("data.xml");
my_xml.onLoad = my_function1;
my_xml.ignoreWhite = 1;
function my_function1()

"192.168.1.5:75/data.xml" şeklinde de denedim tabi ama olmadı. nedendir bu? (fakat aynı dosyaya ISS üzerinden değil de klasör/network üzerinden üzerinden erişirsem çalışıyor

2. soru flash ile oluşturduğum bir text/xml i flash dosyasının olduğu adrese/yere/klasöre nasıl kopyalarım? sanırım güvenlik gerekçesi ile flah ile dosya oluşturulamıyor ama serverside bir dil yardımı ile yapılabiliyor, bir örnek verebilir misiniz? (ISS kullanılıyor gene)

1) sanıyorum 192.168.1.5 yazman gerek dosya yoluna.
2) chmod problemi?

  • vi3e  (12.07.10 20:31:39)
@vi3e o şekilde de olmadı & sanırım soruyu tam açık yazamadım, chmod problemi değil, doya yazdırmayı hiç denemedim bile :) nasıl yazdırabilirim onu öğrenmek istiyorum. belki bir örnek vardır kullanıdığınız falan.
ilginiz için teşekkürler.

  • kisa  (12.07.10 20:37:52)
pathleri kontrol et bence. path konusunda delirtebiliyo bazen adamı flash.

  • uckac  (12.07.10 20:42:35)
@uckac
nasıl bir path kontrolü yapabilirim ki :) hiç bir fikrim yok. dosya adını yazdım tırnak içinde (hiç yol tarifi yapmadan) böyle olunca bu meret dosyayı, swf nin olduğu dizinde araması gerekmiyor mu?
bunun yanında vi3e nin dediği gibi de yaptım gene olmadı.
~ falan kullanılan bir path tanımı var mı?
  • kisa  (12.07.10 20:45:45)
Lokal web server mı yoksa direk hosta mı yüklüyorsun? Lokalde bazen erişimde sorun yaşanabiliyor? Direk hosta yüklersen sorun kalmayacağı kanaatindeyim.

  • serafettinn  (12.07.10 20:49:43)
@serafettin, web server aynı IP bloğunda farklı bir makina. lokal ağda hosta yüklüyorum yani. bu sorun yarabilir mi ki? ayrıca sorun yaratsa bile, bir şekilde buradan çalışmak zorunda :)

  • kisa  (12.07.10 20:54:59)
Ya şimdi şöyle bişey var yamulmuyorsam, sen diyelim ki "kisa" adlı user'i kullanıyorsun. Flash veya işte browser mı neyse işte erişirken dosyaya bu user'ı kullanmıyor. ve sen bu yüzden sorunu göremiyor olabilirsin. Tavsiyem bir hosta yükleyip sorunun burdan olup olmadığını kontrol etmen, eğer öyleyse yine yazarım, değilse rezil oldum zaten :P

  • serafettinn  (12.07.10 20:57:58)
:) estağfurullah :D
şu an ücretsiz host arıyorum denemek için :D

bakalım:)
  • kisa  (12.07.10 20:59:34)
bekle veriyorum :P

edit: mesaj attım.
  • serafettinn  (12.07.10 21:00:12 ~ 21:04:53)
cevap attım :D

  • kisa  (12.07.10 21:08:32)
@serafettin in hostunda sorun çıkarmadı, demek burada host ederken bir problem oluyor. alala (herkese teşekkür ancak serafettine ayrı teşekkür :) )
bunun yanında 2. sorumun cevabına halaa ihtiyacım var.

  • kisa  (12.07.10 21:15:23)
niye xml oluşturmak istiyosun onu söylersen belki daha açıklayıcı olur. flash ile xml yazmak değil de sanıyorum istediğin misal php ile xml yazıp flash a okutmak mı?

  • vi3e  (12.07.10 23:28:12)
xml i zaten flash ile okuyorum ancak bu xml ler arada bir değiştirilmek zorunda. bende bu iş için gene flash ile yapılmış bir arayüz kullanmak istiyorum. o arayüz ile oluşturduğum texti (xml i ) servera kaydetmek istiyorum.
php değil de, asp ile de olur. zaten gördüğüm kadarıyla direk flash içerisinden yapılamıyor, flash php / asp ye gödneriyor içeriği, onlar vasıtası ile dosya kkaydediliyor, ama nasıl?

  • kisa  (12.07.10 23:34:37)
mesaj attım

  • vi3e  (12.07.10 23:57:56)