[]

Ayasofya üzerine güzel (sanat) tarih kitapları

Merhaba,

Özellikle sanat tarihi/tarih okumuş ve Ayasofya ile çalışmış arkadaşlara sormak istiyorum, tamamen akademik olmayan; ama tarihini de güzel anlatan hangi kitaplar var?

İdealinde güzel bir baskıya sahip, güzel fotoğrafları olan Taschen kitapları gibi olsun isterdim; ama mesela Taschen kitaplarında o kadar derin bilgiler olduğunu düşünmüyorum. Yine de bunun benzeri bir şey biliyorsanız onu da söyleyebilirsiniz. Yine de bir referans kitabım olsa, yine mümkünse fotoğraflarla, daha çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

 
Sedat Bornovalı'nın Ayasofya kitabını bir inceleyin. Akademik yönü de olan ciddi bir rehberdir.


  • cosmicstring  (11.07.24 08:22:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.