[]

Bir maddeyi, parçacıklara ayıran bir alet ismi arıyorum

Özellikle kıymetli maddeleri ayırmak ve işlenmeye hazır konuma getirmek için kullanılan. Var mı aklına gelen?
 
hangi boyuttan hangi boyuta parçalayacak ?


  • jülsezar  (10.07.24 10:24:53) 
Kırıcı?

Wikipedia soyle yazmis:

"Kırıcı, madenlerde ortaya çıkan ürünün işlenmesinde ilk aşama sayılır. Açık maden işletmeciliğinde alınan taşlar belli oranlarda küçültülmek için kullanılır. Çeneli kırıcı, paletli kırıcı, çekiçli kırıcı gibi modelleri vardır. Madencilikte ve inşaatlarda beton kırma amaçlı kullanılmaktadır."

tr.wikipedia.org

Ingilizce'de de "crusher".
en.wikipedia.org
  • ermanen  (10.07.24 10:29:39 ~ 10:31:12) 
Daha estetik bir alet adı arıyorum :D


  • stringer  (10.07.24 10:35:08) 
unuttuğun bir terimi mi arıyorsun, yoksa kelime mi üretmemizi istiyorsun anlamadım. soruyu da biraz daha genişletebilirsin.

sonuçta "kırıcı" bu işin jargonunda kullanılan bir terim.

onun dışında "ayırıcı" da var. veya ayrıştırma makinesi de denebilir. örnek:
www.labris.com.tr
  • ermanen  (10.07.24 10:46:03) 
Annihilator
Dissolver
Fusion gun
  • prole  (10.07.24 12:34:07 ~ 12:35:47) 
Konkasör olabilir mi ?


  • kimlanbu  (10.07.24 14:32:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.