Kpss sorusu

Önceden duyuruda gördüm de bulamadım.

1968üzeri2004 sayısının birler basamadığı nedir tarzı soruları nasıl çözüyoruz ? Ya da atıyorum bu sayı 9 ile bölünür mü diye sorarlarsa nasıl buluyoruz ?

birler basamağını sorduğunda çarpanlarına ayırıp içindeki 5 ve 2 lerden içindeki onları buluyoruz.

9 11 16 tarzı bölünmlerin kuralları var genelde ama çarpanlarına ayırarak da yapılabilir. en kötü vakit kalırsa bakkal hesapı
  • ayiadam  (09.07.10 01:59:11)
ilk soruda 3-5 defa devam ettirirsin çarpımı. tamamen carpmana da gerek yok sadece ilk basamakları çarparsın. o bi yerden sonra döngüye girer ki genelde bu 4 sayıdan oluşan bi döngüdür. 1968'de mesela 8,4,2,6,8,4,2,6,8,... gibi. 2004 de 4'ün katı olduğu için 4. değerle aynıdır yani 6.

diğerinde de 9 demezler de 6 derler mesela. bu 2.3'tür. burda üstteki sayı önemli değil 1968'i çarpanlara ayırırsın 2 ve 3'ten oluşan çarpanları varsa 6'ya bölünüyordur. yani mesela 2^2.3^4 gibi bi şekilde yazılabiliyorsa bölünebiliyor demektir. hatta direk zaten 1968 6'ya bölünüyorsa o sayı da bölünüyordur onu böler bakarsın hemen. hiç uğraşmaya gerek yok.

anlatabildim mi bilmiyorum.
  • tepedeki psychedelic adam  (09.07.10 02:03:04 ~ 02:19:58)
@ayiadam, dediklerinden bir şey anlamadım ne yazık ki.

  • kimlanbu  (09.07.10 02:56:23)