[]

ChatGPT4 daha mı zeki?

ChatGPT'ye iş için bir şey yaptırmak istiyorum. Birkaç gün önce yaptı ama şimdi anlamıyor.
Tam anlayacağı anda çok aptalca ve konuyla alakasız bir cevap veriyor.

Para versem ChatGPT 4 daha mı zeki olacaktır? Yoksa çalışma şekli aynı mı olur?

Ek: Prompt'u doğru yazamadığımı düşünüyor olabilirsiniz ama valla mükemmel yazıyorum prompt'u.

 
chatgpt4 ve chatgpt4o teorik olarak chatgpt3.5 a gore daha zeki ama pratikte her zaman daha iyi sonuc almak mumkun olmuyor. Cunku bu modeller her zaman determinist calismiyor.

bu durumla ilgili ilk kaynak olan openai dan bir aciklama yok ama benim tahminime gore openai cok agresif bir pazarlama stratejisi uyguluyor. bu da ellerinde hazir olmayan kaynaklarla pazarlama yapmalarina neden oluyor. tahminime gore ellerinde talep edilen yuku kaldiracak sunucu sistemleri veya mimari cozumleri yok. o nedenle sistemleri uzerinde yuk cok arttiginda sistemlerini daha dusuk kaynak tuketen modellere/sunuculara yonlendiriyorlar. bu da "cok iyi cevap veriyordu, neden simdi aptallasti" durumunu olusturuyor. ozellikle yogunlugun arttigi zamanlarda bu aptallasma cok belirgin oluyor.

isin kotusu bu durum sadece chatgpt3.5 icin degil diger tum modeller icin de oluyor. ozetle model yuksetmeniz probleminizi belli oranda cozer ama 100% garanti etmez.
  • emrahday  (11.06.24 14:28:29 ~ 14:30:17) 
promptlarınız farklı ise iki zamanda, anlamayabilir, bir kelimenin yeri bile bazen doğru cevap verip vermemesini etkiliyor


  • gezegen olan pluton  (11.06.24 14:48:35) 
Promtta gpt'ye rol çizmenin de faydası oluyor. Atıyorum üniversitenin x bölümünde görevli bir akademisyenin bakış açısıyla yaklaşmasını söyleyebiliyorsunuz.

Ücretli ya da ücretsiz hatalı sonuç üretebiliyor bunun çok bir çaresi yok henüz
  • akhenaten  (11.06.24 17:15:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.