[]

bakteriel enfeksiyon olabilir mi?

calismayan buzlugun icinde bir yili askin sure unutulan sebze ve meyvelerin once suya donusup dolabin her yerini saran kirmizi renkli bu bakteri nedir?

Serratia marcescens olasiligi nedir merak ediyorum.

6 subat depremi sonrasi evi terk etmistim cikarken dusunmeden sigortayi da kapatmistim.

ilk basta 1-2 hafta sonra donerim nasil olsa derken 1.5 yil gecti ve eve donup buzluk kismini acayim dedigim anda burnuma gelen kokuyla oldugum yerde kusmam bir oldu.

odayi havalandirdim ve tekrar bir bakayim dedim.


kati olarak kalan hic bir sey yoktu.

buzdolabi icinde sanirim ellerimin en cok degdigi noktalarda kumelenmis ve uzerinden cok zaman gectigi icin kurumus bakteri kolonileri vardi.

hepsinin koyu kirmizi renkte olmasi cok ilginc

uzman doktor, biologist ve uzmanlara sorum bu igrenc seyi temizlemek zorunda kalirken beni hasta edebilecek bir sey olma olasiligi var mi yoksa buzdolabini dogrudan cope mi atmaliyim.

 
Onu temizlerken en büyük risk küfü solumanız o yüzden gözlük, maske eldiven hatta varsa mutfak önlüğü gibi üzerinizi de koruyacak şekilde temizleyin. Bol çamaşır suyu ve varsa buharlı temizleme ile bir şey kalmaz ama küfün yayılmaması için öncesinde çamaşır sulu sünger ile iyice silin birkaç kere.


  • titanic kemancısı  (11.06.24 01:13:22) 
buzdolabının içinin arka duvardaki panelleri sökmeniz lazım, köpük var o kısımlarda,buzluktada alt tabanında aynı şekilde 2 vida ile açarak altındaki köpüğü çıkarmanız ve yıkamanız lazım.
aynı şekilde yazlıkta kalan buzdolabını bu şekilde temizledim hala koku var sizin bahsettiğiniz kadar kötüde değildi, maksimum 2 hafta elektriksiz kalmıştı.

  • eja  (11.06.24 08:36:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.