[]

Android klavyesi neden ios klavyesi gibi stabil değil???

Bir türlü alışamadım. Google klavyesi bir nebze daha iyi ama hep sürekli yanlış yazıyorum. Neden böyle???
 
Normalde çoğunluk tam tersini savunuyor. Yıllarca Android kullandım ve klavyesi inanılmaz derecede işlevsel. Üstelik varsayılan klavyeye de muhtaç değilsiniz ve SwiftKey gibi enfes klavye indirip kullanabilirsiniz. Ama iOS klavye berbat ötesi. Otomatik tanımlaması, tahmin yürütmesi berbat. İlk yazışmada “merhaba” yazmak için m, e, r, h’ye basmak gerekiyor ki istediğim kelimeyi tahmin etsin. Böyle bir klavye Android ile kıyaslanamaz bile.


  • m e b  (10.06.24 20:55:18) 
psmstc'nin dediği o değil. Yıllardır bunu ben de fark ediyorum, bir şekilde gecikme hızından mıdır tahmin mekanizmasından mıdır nedir iphone'ların klavyeleri iphone 5'ten beri falan çok daha "accurate". Olay şu: Atıyorum g tuşuna basınca f veya h basmıyor. G basıyor. Minicik iphone 5 ile daha düzgün yazarken daha büyük ekranlı başka telefonlarla daha kötü oluyordu.

Fakaaaat iş parmak kaydırarak yazmak veya klavyenin kelime tahmine gelince evet Swiftkey vs. bayağı iyi. Ama arkadaşın sorduğu şey o değil. Ben şu an android kullanıyorum, harflere rasgele gibi basıp yanlışı düzelttiriyorum. Aynı şeyi iphone'da yanlışsız tüm harflere bakarak yazabilirdim. Düzeltme kapalı olabilirdi.
  • nhk ni youkosu  (10.06.24 21:59:16 ~ 22:00:10) 
Biz yazı yazarken tuşların hitbox'ları diyeyim yani dokunmayı algıladığı alanlar dinamik olarak değişiyor. Yazacağınızı tahmin etme durumu yalnızca önerilerde değil klavyenin kendisinde de var yani. Örneğin Sultanah yazdığınızda sıradaki m, e, t harflerinin hitbox'ları tahminden dolayı diğerlerinden çok daha büyük olacak ve yazmanız daha kolay, isabetli olacak.

Belki apple bu işi çok daha iyi yapıyordur. ios/ipados tarafında büyük ipad, telefonda da android kullandığım için sağlıklı bir karşılaştırma yapamıyorum.
  • hedep  (11.06.24 01:25:44) 
Klavyelerde harflerin yerleri, klavye dizaynına bağlı olarak çok hafif farklı olabilir. Siz de ios klavyesi kullanmaya alışıksanız ve sonradan android telefona geçtiyseniz refleks olarak ios klavyesinde alıştığınız yerlere basıyor olabilirsiniz.

Telefon ekranının büyüklüğü bile etkiliyor olabilir yani bu durumu.

2012'den beri aralıksız şekilde Samsung akıllı telefon kullanan biri olarak pek çok farklı klavye uygulamasından sonra son 6-7 yıldır google klavye kullanıyorum. Samsung klavyeye geçince ben de hep yanlış yazıyorum mesela. Swiftkey gibi swipe ile yazmaya hiç alışamadım zaten ios ile ilgili en büyük sorunum da her şeyin swipe ile yapılması :d swipe mevzusuna uyuzum sanırım shdhdhs

Bu metni telefondan google klavye ile yazdım ve totalda max iki kez yanlış tuşa basmışımdır mesela. Telefon ile yazılan bir metin için hiç fena değil :d
  • nundu  (11.06.24 05:21:25 ~ 08:13:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.