Azerbaycan'da yaşayan insanlar kendilerine ne denmesini istiyor?

Azerbeycanlı, Azeri, Azeri Türkü veya aklıma gelmeyen hangi kelimeyi tercih ediyorlar?
Bu konuda fikir birliği var mı?
Israrla başka kelime kullananlar varsa onların bir sebebi var mı?

benim komşularım var tr de yaşıyor. Azerbeycan türkü diye tanımlıyorlar kendilerini. azeri kelimesini sevmiyorlar diye biliyorum ama üzerine oturup da detaylı konuşmadık

  • delidiyorum  (27.05.24 10:55:46)
azeri denilmesini istemiyor benim tanıdıklarım, azeri denilince türk değil de farklı bir millet gibi anlaşıyor diyorlar. (gürcü, ermeni, kürt v.b) azerbaycan türkü denilmesini tercih ediyorlar.

  • sealth  (27.05.24 11:09:57)
İnternette gördüklerim Azeri kelimesine tepkili ama üniversitede konuştuklarım boş ver Azeri diyebilirsin diyodu. Azerbaycan Türkü çok uzun yani şimdi kusura bakmasınlar ama günlük hayatta en fazla Azerbaycanlı derim ki Azeri de güzel bi sözcük bence, tarihsel sebeplerle karşı olmalarını anlamakla beraber Azeri denmesini tercih ederdim yani Azerbaycanlı olsam :D

  • nundu  (27.05.24 11:18:39)
Azerbaycanlı veya Türk.

  • doharkoman  (27.05.24 12:21:05)
Azerbaycan'ın anayasasında "Azerbaycan halkı" (Azerbaycanlı) olarak bahsediliyorlar. Dillerinden de "Azerbaycan dili" olarak bahsediliyor.

  • arame  (27.05.24 14:20:55)
www.youtube.com

azerbaycan türkü
  • ofelia  (27.05.24 15:00:59)