Belçika'da doktora

Belçika'da doktora yapma ile ilgili bir sorum var. Şimdi doktora danışmanım olmayı kabul eden bir hoca buldum, hoca ayrıca 2 jüri üyesi ayarladı. Resmi başvuruyu yapacağım ancak şöyle bir problem var. Hoca şu an funding'inin olmadığını ve arayacağını, ancak benim de aramam gerektiğini söyledi. Ancak süreç
diğer ülkelerden farklı olduğu için kafam karıştı biraz. Funding bulmak için mayıs ayı geç mi? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

"Hoca şu an funding'inin olmadığını ve arayacağını, ancak benim de aramam gerektiğini söyledi."
Maile cevap verip "nasil ve nereden funding bulabilirim mesela? ne onerirsiniz?" diye sorabiliyor musun?

  • hot potato  (02.05.24 04:32:15)
Selam, belçika’da doktora öğrencileri employee oluyorlar. Doktoraya normal işe başvurur gibi başvuruyorsunuz. İlanları ve projeleri okulların sitelerinden görebilirsiniz. Funding olmadan sizi kabul etmesinin anlamı ne anlayamadım. Jüri üyesi derken de ikinci ve üçüncü danışmanı kastediyorsunuz sanırım. Doktora sistemi biraz TR’den farklı ve funding olmadan doktoraya kabul edilmeniz mümkün olmaz. Sizin doktora adayı olarak funding bulmanız da çok gerçekçi değil sanki. Bazen öğrenciler burs vs alıyorlar, competitionlar oluyor hocanız onları mı kastetti acaba?

  • but that was just a dream  (02.05.24 05:26:52)