balkondaki yavru kuş

geçen hafta balkonda yavru bir kumru bulmuştum. uçamıyordu ve bir ayağı kırık gibiydi. veterinere götürdüm sorun yok dedi. yavru diye ayağı öyleymiş. annesi balkonda kombinin üzerine yuva yapmıştı. tekrar aldım oraya koydum. 1 haftadır oradaydı ara ara kontrol ediyordum. bu sabah baktım ve yok. internetten baktım 15-20 gün içinde uçmaya başlıyorlarmış. sanırım uçup gitti ama çok ufak daha. iyi uçtuğunu düşünmüyorum. geri gelir mi? düşmüştür diye etrafa baktım ama göremedim. sesi de çıkmıyor zaten. temelli gitmişlerdir diye düşündüm ama annesi geldi öğle gibi ama kendisi yok. üzüldüm. kumrular yuva yaptığı yerde uyur mu düzenli olarak? uçup gittiyse bu mantıkla geri gelir annesi gibi. ama pek uçamadığı için belki yine bir yere düşmüştür diye düşündüm.

1- anne-baba gelip gidiyor muydu? Çünkü uçmaya başlayana kadar -hatta uçmaya başlayınca bir süre daha- anne baba beslemeye devam ediyor.

2- bu arada 1 haftaliksa artık büyüdükleri için anne baba yuvaya sadece beslemek için gelir. Veterinere götürmeniz iyi niyetli fakat yanlış olmuş :(

3- hayvanlar yuvaları yavruları için yapar bizim ev mantığı yok :) yavru büyüyünce yuva anlamını artık yitirir.

4- aslında etrafı biraz dikkatli gözlerseniz eve yakin herhangi bir dal pencerede vs olabilir. Kumrular yuva seçerken muhtemelen bu detaylara dikkat ediyorlar, yavrunun ilk ucusunda kısa mesafe konabilecegi yerler
  • makbur  (01.05.24 18:09:42)
Yavru-lari-yu bir süre sonra yuvada geceleri yalnız bırakırlar yazmayı unutmuşum :) çoğu insan terk edildiklerini sanabiliyor bu sebeple

  • makbur  (01.05.24 18:11:22)
veterinere götürmem neden yanlış olmuş?

1 haftadır anne babası gelip gidiyordu. besliyorlardı. dün de baktım yerindeydi kuş. bugün yok. bugün annesi 2 kere geldi. hatta az önce anne babası da geldi ama kuş yok hala. acaba yine bir yere mi düştü diye düşünüyorum. sesi de çıkmıyor bulmak zor olur çünkü. rahat rahat uçabilse geri gelir belki ama pek uçamıyor. dün kanat denemeleri yapıyordu ama rahat uçabileceğini sanmıyorum. 1 hafta önce ayakları bile tam tutmuyordu. tam gelişmemiştir bence. o yüzden bir yere düşüp kalmıştır diye düşünüyorum. geçen hafta falan bulduktan sonra 1 kere daha balkona düşmüştü çünkü. balkonun kenarına kadar gelmiş öyle duruyordu. sonra aldım yerine koydum. ama bu sefer göremedim.
  • hknty  (01.05.24 18:30:14)