Urla’da yaşam hakkında bilgi verebilir misiniz?

Urla hakkında bilgisi olan var mı?

Büyükşehir de yaşayan biri sıkılır mı?
Sosyal aktiviteler imkanlar vs nasıl?
Kış aylarında havası şehir merkezi vs nasıl oluyor?
Doğalgaz çoğu yerde yok gibi, insanlar nasıl ısınıyor?
Yeme içme, alışveriş gibi imkanlar nasıl?
İzmir’e gidiş geliş kolay gibi görünüyor öyle mi?

Kiralar biraz pahalı gibi, Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova gibi yerlerde oturup gidiş geliş yapmak mantıklı mı?

Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

Bir miktar.

Evet.
Kışın yok. Yazın iyi.
Rüzgarlı. Çok rüzgarlı.
Klima ve elektrikli ısıtıcılar genelde yeterli olu. Olmadı, kalın giyinirsin.
Dağ başında bir sitede oturuyorsan ulaşım sıkıntı çıkarış, şehir içindeysen yiyecek sıkıntısız.
Güzergah üzerindeysen sıkıntısız. İzmirim kart ve Eshot mobil uygulamalarından güzergaha bakmanda fayda var.

Nereye gidiş geliş?

Elimizden geldiğince.

Rica ederim :)
  • Mirket  (01.05.24 18:23:30)
Büyükşehirde yaşayan biri parası varsa ve tek başına değilse sıkılmaz (çünkü büyükşehire gider gelir, sadece Urla’da kalırsa sıkılır).
Sosyal aktivite yine parasal güçle alakalı, yani hiçbir şey yok da denebilir, her şey var da denebilir.
Kışın yaza göre daha durgun haliyle. İzmir şehir merkeziyle kıyaslanmaz.
Parası olmayan ya da romantikler sobayla, parası olan ya da olmasa da aklı selim olanlar elektrik/lng ile.
İmkanlar geniş fakat çok pahalı. Seçenekler taban ve tavan gibi. Yani Japon ustanın işlettiği suşicinin yanında mahalle pidecisi var gibi düşünün, pek arası yok. Yani vasat altı ve kalbur üstü var, arası pek yok, seçenek az.
İzmir’e gidiş geliş araba yoksa eziyet, araba varsa maliyet, yine arası yok.
Urla ve Güzelbahçe, Narlıdere ve Balçova ile ulaşım açısından kıyaslanmaz. Narlıdere ve Balçova Kadıköy ile Beşiktaş ise Urla ve Güzelbahçe Büyükçekmece ile Beylikdüzü’dür, arabasız olmaz.

Özetle paranız varsa Urla ve Güzelbahçe çölde vahadır, paranız yoksa tam tersidir.
  • orient blue  (01.05.24 21:46:50)
Urla son 10 yıldır akın akın gelen İstanbullu göçünün ana üstü konumunda. O sebeple eski urla artık yok.

Bro Çeşme merkeze uzak Urla daha ortada diyen zengin bebelerinin de ugrak yeri oldu.

Pahalılık derseniz urlada her yerde olan migros a101 bim hepsi var. Yani alışveriş fiyatları başka bir konumla aynı. Fakat ev fiyatları talep çok oldugu için oldukça pahalı. Yeme içme konusunda da mekanlar oldukça pahalı. Bir esnaf lokantasına bile gitseniz 2 tabak yemek 400 lira tutuyor
Parası olana güzel yer aslında. Özellikle iskele tarafları ve sanat sokagı tarafları güzel tabi sezonunda güzel. Kışın genç insan orda sıkılır izmir merkeze gitmek ister. Onda da araba lazım. 60 km tek yön mesafesi.

Belediye otobüsüyle gideyim derseniz can sıkıntısından hergün yollara dökülen 60 yaş üstü yaşlı teyze ve dayılarla o yollar eziyet haline dönüşecektir. Paranız varsa cennet yoksa büyük sıkıntı bir yer
  • limonlu eksi  (01.05.24 23:00:23)