İbraname hakkında Avukat arkadaşlar rica etsem bir bakabilirler mi ?

Merhabalar çalıştığım şirketten istifa ediyorum.
Kıdem veya ihbar tazminatım yok.

Şöyle bir ibraname var. Ve bu imzalanmadan son maaş + yıllık izin kalan 4 gün + son ay fazla mesai parasını Mayısın 5 inde yatıramam diyor Muhasebe.Her şey kayıtlı SGK sizin hakkınızı koruyor diyorlar.

İbraname bana göre çok sıkıntılı ve imzalamak istemiyorum diyor ama sistemden çıkışımı yapamıyorlarmış söylediklerine göre.
Bunu imzalasam ve adamlar bana ödeme yapmasa çok sıkıntı yaşarım gibime geliyor.

İBRANAME

XXXX BİLİŞİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ bünyesinde Çalışmış olduğum ................... ile ..................... tarihleri arasında hak etmiş olduğum maaş ve bütün ücretlerimi , her türlü sosyal haklarımı, hafta sonu ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi , fazla mesai ücretlerimi , yıllık izin ücretlerimi , kıdem tazminatımı , ihbar tazminatımı , yemek ve ulaşım bedellerimi , prim ve benzeri alacaklarımı , tüm maddi akdi yasal bilcümle alacaklarımı eksiksiz, vaktinde banka veya nakit olarak aldığımı kabul ve beyan ederim.
Ayrılma sebebime göre yasalara kıdem tazminatı alacağımın olmadığının bilincinde olduğumu ve tüm haklarım eksiksiz, vaktinde ve usulünce ödendiği için hiçbir maddi veya manevi dava açmayacağımı, hiçbir hak talebinde bulunmayacağımı kabul ve beyan ederim.
XXXX BİLİŞİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ Ünvanlı işyerini bütün akdi ve yasal alacaklarımdan dolayı kayıtsız ve şartsız gayrikabili rücu ibra ederim.

Bu ibranameyi tamamını okuyarak ve anlayarak, hiçbir baskı altında olmadan tamamen kendi özgür iradem ile imzaladığımı kabul ve beyan ederim.

İSİM SOYİSİM :
TC KİMLİK NO :
ÇIKIŞ NEDENİ :
ÇIKIŞ TARİHİ :
İMZA :

Avukat değilim ama daha önce maaş yatmadan imzaladım. Maaş yattı. Kötü bir yer değilse sorun olacağını düşünmüyorum.

  • dissendium  (19.04.24 22:45:47)
Avukat değilim ama işin içinden biri olarak söylüyorum bu ibranameler imzalansa da %100 bağlayıcı olmuyor. Baskı ve tehdit altında imzalamış da olabilirsiniz. Yine de gören bir avukat arkadaş olursa en doğrusunu yazacaktır.

İkincisi de sgk çıkışınızı tabii ki yapabilir ama karşı taraf da bu belgeyi imzalı almak zorunda dolayısıyla siz imzalamadıkça çıkış yapmaması da onun açısından mantıklı. İki taraf da birbirine güvenmiyor anladığım kadarıyla o yüzden her şey usulüne göre olsun.

Ayrıca 5 ten fazla çalışanı olan iş yerlerinde maaş ve tüm ödemeler banka üzerinden yatar siz bu belgeyi imzalasanız da yatırmadığı hesaplarınızca aşikar durum hukuki boyuta erişince ispatı kolay.
  • Kediyi üzdün  (20.04.24 01:36:44)
Avukat degilim ama bunun bi gecerliligi olmayabilir demeye geldim. Benim calistigim kamu kurumunda bi gecerliligi olmuyor bu tarz ibranamelerin mesela. Ayrica yazilan bu haliyle gecersiz olma ihtimali cok yuksek. Banka veya nakit kısmı diye bi sey yok orada acikca banka hesabi, sube, miktar, iban bilgisi bile yazmali ve tüm alacak kalemleri olmali yargitay kararlari da var bununla alakali. Bunu sgk'ya sorarsaniz, onlar da yardimci olabilir. Ha diyelim imzaladiniz, dava acmayacgim vs yazilmis, yine dava edebilirsiniz boyle bi sey yok.
su da var, eksisozluk.com

  • arbre  (20.04.24 03:59:53)
kurumsal bir firmadan benzer bir şekilde ayrılmıştım yıllar önce. aynı şekilde önce imzalamış sonra parayı almıştım.

  • enteg  (20.04.24 08:07:38)
Kurumsal firmaların geçersiz ibraname ve güzellik merkezlerinin geçersiz senet sevdası beni öldürecek. Bunu düzene sokmak bu kadar zor mu ya gerçekten

  • dre mithatoğlu  (20.04.24 10:22:17)
Bunun için bir şey diyemeyeğim ama SGK çıkış kodu gerçekte size belirtilenden farklı ise açacağınız dava sonunda tazminat hakkınız olabiliyor. SGKdan öğrenebilirsiniz ayrıntıları.

  • diyecevaplandı  (20.04.24 16:09:56)