Bir yakınınız kafayı sıyırmışsa ve tehlike yaratıyorsa ne yaparsınız?

Bir yakınım var. 50 civarı yaşta.
Ciddi kişilik bozuklukları var: obsesif kişilik. İnanılmaz cimri. İstifçi. Hurda ve çöplerle haşır neşir. Hiç para harcamaz. Varyemez. Aşırı gergin. Sürekli her şeyden yakınan, küfür edip duran vs vs...
Eşi ve çocukları ona artık katlanamıyordu. Yıllardır eşi yatağını bile ondan ayırmıştı.
Ve sonunda boşanma davası açtı. Evden uzaklaştırma kararı aldı.
Adam şu an kafayı iyice sıyırmış durumda.
Sürekli her yerde saçmalıyor.
Ailesini rezil ediyor.
Durumu tahlikeli de: Boşanma gerçekleşir ve mahkeme mal varlığını bölerse iyice kafayı sıyırıp çevresine zarar verebilir.

Adamda içgörü sıfır.
Ailesi çaresiz durumda.
Bu adama nasıl yardım edeceklerini bilmiyorlar.

Benim aklıma bir şey gelmiyor.
Belki bir çare vardır?

Çevresine vereceği zarardan kastınıza bağlı biraz da. Çünkü anlattığınız kadarıyla kendisi yardım isteyecek ya da yardımı kabul edecek birine benzemiyor. Bu yaştan sonra ufkunun genişleyip yeni bir bakış açısı kazanması da çok zor. Eğer gidip insanları tartaklamayacaksa kendi haline bırakın siz de. Eğer etrafında kimse kalmadığını anlarsa belki bi ihtimal üstüne kafa yorar.

Herkes ortaklaşa şekilde "ne yapalım, ne desek lafımız geçmiyor, yaşına hürmeten ses çıkarmıyoruz" tarzında mı yaklaşıyor bu kişiye? Eğer durum böyleyse biraz daha otoriter davranmak gerekiyor sanırım.
  • akhenaten  (13.04.24 18:27:58)
eşi vefakar olmalıydı bu yaşına kadar katlanmış idare etseydi ya. Allah'ta dağına göre kar verirdi. bir yakınım bu şekildeydi sonunda intihar etti. ciğerleri yandı evlatlarının, pişman oldular. çünkü psikolojik rahasızlıklar en yakınlarının sana sahip çıkmamasıyla daha alevleniyor. çok konuşulmalı. herkes bir olup uzlaşmaya varılmalı. sahipsiz bırakılmamalı. en azından mesafe konduktan sonra tlefon görüşmeleri bari yapılmalı. tamamen bırakırsanız birde obsesifmiş daha kötüye gider. dilerim parasına konamazlar. herkes konuşmlı herkes. neyiniz olur bilmiyorum ama siz de arayın sorun. kendini yalnız hissetmesin bari.

  • geveze yazar  (13.04.24 18:41:53 ~ 18:43:26)
acil psikiyatriden yatış ve ilaç tedavisi

  • bir soru sorcam  (13.04.24 18:51:26)
Muge Anli cozer anca galiba

  • The_Lollok  (13.04.24 19:52:02)
reşit çocukları varsa vesayet altına alınmasını ve hastaneye yatırılmasını sulh hukuk mahkemesinden istesinler.

  • paintov  (13.04.24 22:36:46)
Ben olayı tam anlamadım. Adam cimri, gergin, saçmalayan ve içgörüsü size göre olmayan bir adam.

Anlattıklarınızdan bunlar dışında bir sorun olduğu anlamı çıkmıyor.

Ailesi hem boşanma davası açıp hem uzaklaştırma kararı alıp ayrıca nasıl yardım ederiz diye mi düşünüyor?

Tehlikeden kastınız ne? Kime tehlike yaratmış ya da yaratabilir?
  • Mirket  (14.04.24 00:20:27)