[]

Evcil Hayvanla Yurtdışına (ab) Çıkış

İnternette çok fazla bilgi kirliliği ve güncelliğini yitirmiş bilgi var.

Devletin kendi kaynaklarındaki akışa uygun her şeyi hazırladım:

1 - Kedimin tüm aşıları ve titrasyon testi ve raporu tamamlandı.
2 - Kedimle beraber tarım orman bakanlığına gidip veteriner sağlık raporu alıp bununla 10 gün içinde yurtdışına çıkabilirim.

Fakat internetin söylediği :

1 - Veterinerinizin de rapor düzenlemesi gerekiyor.
2 - Kısırlaştırılmış olduğuna dair operasyon çipine işli olmalı.
3 - Menşe belgesi gerekiyor.
4 - Çıkıştan son 5 gün içinde iç dış parazit yapılmış olmalı.
5 - Hayvanın noter onaylı fotoğrafı pasaportta olmalı (?!)
6 - Tarım orman bakanlığına kedinizi götürmeden önce randevu almanız gerekiyor.
7 - Tarım orman bakanlığına götürmeden önce uçak biletinizin alınmış olması gerekiyor. ?


Sizin avrupa birliğine evcil hayvanınızı götürme tecrübenizi merak ediyorum.

 
Geçen sene yaptık bu işlemi.

Titrasyon testi yapılmış olmalı, bu hazırsa sorun yok.

Veterinerler Türkiye'de rapor düzenlemiyor, bu işi tarım orman bakanligi'ndaki veterinerler yapiyor. Siz uçuş tarihinizi netlestirip biletinizi aldıktan sonra tarım ve orman bakanlığı'ndan randevu alın (uçuştan en geç 72 saat öncesine almış olmanız gerekiyor randevuyu), gitmeden bir gün önce de veterinerde ic- dış parazit aşısını yaptırın. Bu şart değil aslında ama yolda bir şeyler kapmış olma ihtimalini de elimine edersiniz. Cipindeki bilgiler de kontrol edilsin.


Bakanlığa gittiğinizde ülkeye göre onlar işlem yapıyor. Her ülke fotoğraf istemiyor, bunu Amerika istiyormuş sanırım. Bizden böyle bir şey istenmedi. Bakanlık bir rapor düzenliyor, ücretini şu anda hatırlamıyorum. O rapor, titrasyon testi ve pasaportuyla uçuşa hazır oluyor.


Yalnız şunu es geçmeyin; bazı ülkeler gitmeden önce veteriner işlerine bilgi vermenizi istiyorlar. Mesela bizim geldiğimiz ülke (İsviçre) böyleydi. Onlar da size kedinin ülkeye giris izni ve oturum kaydını gönderiyor. Bu en az 10-15 gün alan bir süreç. Başka ülkeler de varmış bunu yapan. İlk olarak bunu araştırın derim. Mesela Almanya bunu istemiyor ama girişte kontrol edilmesini istiyor.
  • fraise  (09.04.24 14:03:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.