[]

Begonyamı kurtarınız sayın botanikçiler

Merhaba. Resimlerde göreceğiniz begonya saksısı, içinde kuru bir dal ile bana iki sene önce geldi. Dal bu zamana kadar hiç yaprak vermemiş, hatta üst kısımları kuruyup kırılmış ve kısalmıştı. Kışın açan bir yaprağı alıp suda köklendirdim, birkaç yaprak verdi ve başka bir saksıya ektim. Ancak yapraklar bu saksıda hemen öldüler. Mevsim kaynaklıdır dedim ve tekrar köklendirdim. Sonra bir baktım ki resimdeki saksıda bulunan dal ilk defa böyle yaprak vermiş. Suda köklenen begonyayı da aynı toprağa ektim 3 gün önce. Ancak yeni ektiğim yapraklarda resimdeki gibi çürüme benzeri bir şey baslamış. Belki toprağa değdiği içindir, diye düşünüp alttan destek attım. Şimdi bu yeni ektiğimin durumu nedir ve nasıl kurtulur? Bir de eski dal neden böyle kurumuş ve nasıl kurtarılır? Ne yapmalıyım?Fotoğrafları paylaşıyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

ibb.co
ibb.co
ibb.co

 
Saksıdaki bahçe toprağı mı?

Bahçe toprağında yetişmiyor begonya, bu arkadaş Brezilyalı, tropikal. Tamamen torf kullanmalısınız. Torf içine de perlit karıştırın çünkü begonya toprağı gevşek ve havadar olmalı. Saksının dibine de çakıllar koyun, suyu süzmek için.

Begonya gevşek ve nemli toprak seviyor ama ıslak olmamalı, ıslak toprak hemen her bitkiyi öldürür. Hafif nemli olmalı, kuru kalmamalı. Toprak 1 cm derinliğe kadar kurudukça sulaycaksınız ancak saksıdaki bütün su da süzülecek. Suyun süzülmesi, saksı içinde birikmemesi çok önemli.

Bitkinin bulunduğu ortam da nemli olmalı, arada yapraklarını da nemlendirmelisiniz. Biraz zahmetli bir bitki. Ek olarak doğrudan güneşe maruz kalmamalı.
  • akhenaten  (06.04.24 17:05:44 ~ 17:10:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.