İsveç, Norveç ve Danimarka’da harcama yaparken hangisi daha avantajlı?

Selamlar,
Yaz için İsveç, Norveç, Danimarka seyahati planlıyoruz.
Birkaç yerde Euro bozdurmanın ve kredi kartı kullanmanın yüksek komisyon oranlarından dolayı dezavantajlı olduğuna rastladım.
Hesabınızda TL olsun, debit/bankamatik kartınızla alışveriş yapın komisyon ödemezsiniz demişler.
Sizin tavsiyeniz ne olur acaba?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,
Kredi kartınızın döviz hesap özeti (usd, euro) talimatı varsa euro harcamalarınız kartınızda direkt olarak euro olarak çekilir ve hesap özetini de euro olarak ödersiniz. usd ve euro dışı para birimi harcamalarınız ise visa veya mastercard kuruna göre usd' ye çevrilir ve kartınızdan usd olarak ödersiniz. Bu çeviri kuru genellikle orada çevirmekten çok daha avantajlı olduğu için ben hep bu şekilde kullanıyorum.

  • kolaygelsin  (05.04.24 18:55:58)
Çok teşekkür ederim. Normalde euro kullanılan ülkelerde kredi kartı kullanıyorum hesap özetini euro seçip. Buraya dönünce euro olarak ödüyorum, bu krona falan dönüşüm biraz maliyetli olacak gibi bakalım :)
Tekrar teşekkür ederim.

  • photographia  (05.04.24 19:34:51)
Hocam denildiği gibi euro harcamaya açarsanız kartınızı kur farkı yansıtılmamış olur. Türkiyeye gittiğinizde makas daha az olduğu için döviz bürosundan tl ile euro satın alıp bankaya yatırırsanız en az maliyetle kurtarmış olursunuz.

Not: kredi kartına komisyon kesilmiyor, kur farkı yansıtılıyor.
  • Unde bach canim  (07.04.24 12:16:48)