opel astra bakım hakkında soru

Merhaba. 2018 cdti 1.6 opel astra dizel var bende. GEçen nisanda 179 bin kmde yaptırdım bakımı. şu a 185 bin civarı km.

Yağ değişimi ve filtre değişimi yapıldı. Şunlar:

"Yağ filtresi, süngerli hava filtresi, karbonlu polen filtresi ve mazot filtresi mann."

Şu an daha 185 bin kmde. O yüzden 1 sene dolunca yani 2024 nisanda tekrar gideceğim.

BEnim geçen sene 2023 nisandakii yaptırdığım bakım dan önceki bakımdan önceki bakım, 168 bin km de yapılmış 17.03.22 tarihinde ve şunlar yapılmış:

Arka disk ve ön fren balata değişimi. ön balata filtresi. Bakım. Arka disk.

araştırmalarıma göre mazot hariç tüm filtreler yılda 1 değiştirilmeli. O yüzden 2300 lira verip yine 4 filtreyi mi alsam yoksa mazot filtresi hariç 3 filtre 1700e mi alsam?

2300 lira - Yağ filtresi, süngerli hava filtresi, karbonlu polen filtresi ve mazot filtresi mevcuttur. Mann marka orjinal üretici firma ürünüdür.

1700 - Set içeriğinde yağ filtresi, hava filtresi ve aktif karbonlu polen filtresi mevcuttur. Ürün orjinal üretici mann markadır.

1700 olan süngerli değil galiba hava filtresi. Şehir olarak antalyadayım. yaz sıcak geçiyor. klima açık olacak hep artık.

ve şu sorular da bilen varsa sevinirim

- yine 5 litre liqul ve ayrı yarım veya 1 litre liqul daha mı alsam? Yoksa 5 litre yeterli mi desem?

- Yine hava filtre polen yakıt filtreye gerek var mı. yoksa dece hava filtre mi?

- Arka disk, balata, fren lastik vs gibi şeyleri yaptırmaya gerek var mı?

- şanzıman yağı için ne zaman beklemeliyim.

Onlineyedekparca.com a bakarak filtre vs parçalar için WhatsApp üstünden bilgi alırsanız daha iyi olur.

Liqui moly fiyatının neredeyse yarısına (dexos2) Shell helix 5/30 aldım geçenlerde.
Balatalar fren esnasında ses yapmaya başladığında değişim lazım.
Yine de bir ustaya balataları gösterin.
Zamanında kendim araştırmama göre kullanıcı yorumlarında övülen hi-Q marka aldım j ksaastra için.
Aracın orjinal balatası gibi ani frenlerde abs etkisini maalesef bu markada hissedemedim.
Sanayide bir ustaya sorduğumda bu durumu, balatanın kendi imalatından kaynaklı olarak ani fren esnasında disklere tutunmada gecikme olmasından dolayı abslerin devreye girmesi de gecikiyor demişti.

Hava ve polen filtreleri çok temizse onları bir yıl daha aynı şekilde kullandığım olmuştur.
  • diyecevaplandı  (30.03.24 23:51:12)
hi-Q yeni balata mı aldınız. Eskisi tamir olmuyor mu.

şanzıman yağını da her bakımda değştirmek gerekiyor mu?

filtre olarak da şunları alacağım nasıl sizce
www.n11.com

alerim olmadığı için anti alerjik değil karbonlu alacağım:

İçerik;Hava+Yağ+Yakıt+Karbonlu Polen
  • ShadowOfMoon  (31.03.24 18:13:31)
Balataların tekratyenilendiği veya tamir olduğunu hiç duymadım.
Zaten zamanla sürtünmeyle aşınan bir şey.
Şanzıman yağı bu hiç değiştirmedim ve nadiren değiştilen bir yağ.
Vites geçişlerinde yapa bağlı olarak zorlanma sorun varsa düşünülebilir belki.

Filtreleri kendimiz değil de araç doğrudan kullandığı için faydası, performansı konusunda pek bir şey diyemeyeceğim. ama bu marka, bosch a göre biraz daha kaliteli olmali ki fiyatları da biraz Bosch a göre yüksek oluyor.
Ben de almıştım bir ara.

Tavsiyem araç modelinize uygun face gruplarında biraz takılmanız.
Tecrübeli kullanıcılar tarafından sorulan sorulara doyurucu bilgi aktarımları oluyor.
  • diyecevaplandı  (01.04.24 22:00:09)