Ev almaya çalışıyorum.

İyi akşamlar,

Bir ev üzerinde karar kıldık ön anlaşma tamamlandı şartlar şu şekilde:

2.4m peşin 700 bin TL 9. ay ödemeli. arada dost/tanıdık olduğu için ev sahibi 100 bin TL vade koyarak bu durumu kabul etti. yalnız tapuyu 9. ayda vermeye yanaşıyor.

Ben ise %80 peşinat ödeyeceğim evde haliyle tapu + kalan tutar senet tarafındayım.

Her iki tarafı da mağdur etmeden nasıl bir yol izlenebilir?

Tapuyu almadan 5 kuruş vermem. Tapu ve kalanı için senet mantıklı. Diğer seçenek çok saçma.

  • Mirket  (26.03.24 23:15:13)
tapuyu almadan o kadar peşinat asla verme. parayı gören insan 9 ay sonra tapu vermeye yanaşmaz. o kadar paran varsa az sabret ev fiyatları düşüşte zaten belki kalanı vermek zorunda kalmazsın.

  • andlee  (26.03.24 23:33:00)
@tnz

en temizi kredi ile halletmek dediğiniz gibi fakat mesleğimden ötürü kredi çıkması çok zor.(sigortalı ve sabit maaşlı değilim)
  • kirmizimsi  (26.03.24 23:45:14)
2.4m peşin verilen evin tapusunu almamak olacak iş değil. bir yerlerden (eş-dost-akraba) 600 bin lira borçlanıp adama vermen çözüm olabilir. aksi taktirde vazgeç bu işten

  • benarrivo  (26.03.24 23:52:03)
Risk açısından baklıdığında tapu almadan %80 peşilat vereceğiniz için sizin riskiniz çok çok yüksek, bu şartlarda bir anlaşma sağlanacaksa, riski düşük olan tarafın tapuyu vermeyi kabul etmesi gerekir.

  • Rao  (26.03.24 23:59:05 ~ 27.03.24 10:55:36)
Kalan tutar kadar tapuda satıcı lehine ipotek tesis ettirebilirsiniz satış aşamasında, bir nevi banka ipoteği gibi aslında ama burada ipotek alacaklısı satıcı oluyor ve borç ödenince o kaldırıyor tapu üzerinden. Banka ipoteğine göre harcı yüksek çıkar ama dünyanın her türlü hali var, bu durumlarla sıkça karşılaşan birisi olarak tapumu almadan bu kadar yüksek meblağ ödemezdim kesinlikle.

  • hayalhayal  (27.03.24 07:51:38 ~ 07:52:07)
Normal şartlarda bir şey olmaz ama diyelim ki devalüasyon oldu ve evin fiyatı 3.2 milyondan 5 milyona çıktı. Ev sahibi 800 bin değil, 2.6 milyon vereceksin derse, ne yapacaksınız?

Bence de işinizi garantiye almadan bu işe girişmeyin. Gerekirse daha küçük ve paranızın yettiği bir ev alın.

.
  • kartallar yuksek ucar  (27.03.24 08:52:28)
Tapuyu almadan para vermeyin. Kardeşinden evi alıp parasını ödemeyen insanlar var bu ülkede. Kimseye güvenmeyin.

  • nuevo  (27.03.24 09:16:14)
Olmaz o iş iki taraf içinde kredi çek kafan ağrımasın 3-5 ay içinde ev sahibi ölürse ne olacak uğraş dur varisleri ile

  • basond  (27.03.24 20:21:53)
Hisse satisi olabilir

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (27.03.24 23:37:46)