Başıboş karınca sorunu...

2 gündür banyomda dağınık bir şekilde gezen çok sayıda karınca var. Belli bir hatta ilerlemiyorlar, tamamen dağınık şekildeler. Banyo olduğu için haliyle herhangi bir gıda maddesi de yok.

Bu durum beni biraz ürküttü. İnsanın aklına ister istemez deprem fikri geliyor.

Özellikle Marmara bölgesinde benzer durumu yaşayanlar var mı merak ettim.

Konum: Kadıköy

Ek: Ev 3. Katta

Bir delikten çıkmışlar yiyecek arıyorlar. Dağınıklıkları keşif kolu oldukları için. Bir köşeye yem koy, o noktaya doğru belirli bir hat yapıp, ordunun kalanını çağıracaklardır.

Geldikleri deliği bulup tıka. Ya da tarçın serp. Ya da deliğin etrafına tebesirle bir daire çiz.

Depremle alakası yok +1
  • Mirket  (23.03.24 11:56:28)
banyoda yerde su oluyor genelde. karıncalar su için gelebiliyorlar. sabun, parfum gibi şeylere de ilgi duyabiliyorlarmış.

ek: kırmızı orman karıncaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre karıncalar depremi önceden (saatler öncesinden bile) sezebiliyormuş. normal davranışlarından farklı davranabiliyorlarmış.

www.ncbi.nlm.nih.gov

tabii her tür karıncada oluyor mu bilmiyoruz. ve illa gördüğünüz davranış karıncaların depremi önceden sezmesiyle ilgili değil. ama etrafınızdakilere de bir sorun isterseniz, araştırma yapmış olursunuz.
  • ermanen  (23.03.24 11:57:59 ~ 12:16:50)
İstanbul, Şişli, 40 yıllık apartman, üçüncü kat.
Bundan 4-5 gün önce karıncalar salonda dolaşmaya başladılar. Yemek kırıntısı vs. gibi şeyler yok. Düzenli temizlenen ev.

  • michael_knight  (23.03.24 12:17:57)