Diz MR Sonucu Yorumu?

Merhabalar;
Sağ dizimdeki ağrıdan sebep ortopediye, özellikle merdiven inerken ağrı oluyordu ve dizimi düz yaptğımda bir kıtlama sesi geliyordu. Sol dizimde herhangi bir ağrı sorun yoktu ancak sonuçlara bakınca sağ ve sol diz mr'larının isimleri karışmış mı acaba dedim?

Özet olarak kan, idrar, iki diz ayakta röngten ve iki diz içinde mr istendi, mr ve röngten sonuçlarını önümüzdeki hafta gösterecğim, önden bir yorumlayabilecek olan çıkar mı?

SAĞ DİZ MR
Bulgular
Diz eklemini oluşturan kemik yapılar ve artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı ve oblik rüptür dikkati çekmektedir. Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. ACLde interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve intensite artışı dikkati çekmektedir. PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir. LCL ve MCL normaldir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır. Popliteal fossa normaldir.

Sonuç ve Öneriler
XXX-XXX SAĞ DİZ MR Teknik: Aksiyel-koronal PD, sagital T1 AG, sagital T2* AG Diz eklemini oluşturan kemik yapılar ve artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı ve oblik rüptür dikkati çekmektedir. Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. ACLde interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve intensite artışı dikkati çekmektedir. PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir. LCL ve MCL normaldir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır. Popliteal fossa normaldir.

SOL DİZ MR
Bulgular
Diz eklemini oluşturan kemik yapılar ve artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı dikkati çekmektedir. Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. ACLde interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve intensite artışı dikkati çekmektedir. PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir. LCL ve MCL normaldir. Suprapatellar bursada sıvı artışı dikkati çekmektedir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır. Popliteal fossa normaldir.

Sonuç ve Öneriler
XXX-XXX SOL DİZ MR Teknik: Aksiyel-koronal PD, sagital T1 AG, sagital T2* AG Diz eklemini oluşturan kemik yapılar ve artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı dikkati çekmektedir. Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. ACLde interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve intensite artışı dikkati çekmektedir. PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir. LCL ve MCL normaldir. Suprapatellar bursada sıvı artışı dikkati çekmektedir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır. Popliteal fossa normaldir.

GPT 4'e sordum.MR sonuçlarınızı özetleyecek olursak:

### Sağ Diz MR Bulguları
- **Medial Menisküs:** Arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ve oblik rüptür (yarık) mevcut. Bu, menisküsün yapısal bozulması anlamına gelir ve diz ağrısının bir sebebi olabilir.
- **ACL (Ön Çapraz Bağ):** Interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve yoğunluk artışı var. Bu, bağın tamamen kopmamış, ancak liflerinde yırtık veya incelme olduğu anlamına gelir ve dizin stabilitesini etkileyebilir.
- Diğer yapılar (Lateral Menisküs, PCL, LCL, MCL, patello-femoral eklem, patellar kartilaj, diz eklemi içi sıvı ve popliteal fossa) normal.

### Sol Diz MR Bulguları
- **Medial Menisküs:** Arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon mevcut. Bu sağ dizdeki ile benzer bir bulgu.
- **ACL:** Interstisyel rüptür ile uyumlu kalınlık ve yoğunluk artışı var, sağ dizdeki bulgu ile benzer.
- **Suprapatellar Bursa:** Sıvı artışı dikkat çekiyor. Bu, bursanın iltihaplanması veya sıvı birikimi anlamına gelebilir ve dizde şişlik veya ağrıya yol açabilir.
- Diğer yapılar normal.

### Değerlendirme
- Her iki dizde de medial menisküste ve ön çapraz bağda benzer yıpranma ve yaralanma bulguları var. Bu durum, özellikle merdiven inerken belirginleşen ağrınızın nedeni olabilir. Ayrıca, sağ dizinizdeki kıtlama sesi, bu yapısal bozuklukların bir sonucu olabilir.
- Sol dizinizde suprapatellar bursada sıvı artışı, sağ dizdeki bulgulara ek olarak tespit edilmiş. Bu, iltihaplanma veya başka bir patolojiye işaret edebilir.

MR sonuçlarınızın karışmış olup olmadığı konusunda endişeleriniz anlaşılabilir; ancak her iki dizde de benzer yapısal sorunlar (ACL ve medial menisküs) ve sol dizde ek olarak bursa ile ilgili bir bulgu var. Bu, ağrının ve diğer semptomların her iki dizde de benzer nedenlerden kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Önümüzdeki hafta doktorunuzla görüşeceğinizde, bu bulguları ve ağrı yönetimi ile ilgili en iyi yaklaşımları detaylı olarak konuşabilirsiniz. Tedavi seçenekleri, yıpranmanın derecesine ve ağrının şiddetine bağlı olarak konservatif yöntemlerden (fizik tedavi, ilaç tedavisi) cerrahi müdahalelere kadar değişebilir. Doktorunuz, sizin durumunuza en uygun tedavi planını önererek bu süreçte size rehberlik edecektir.
  • hsktr  (17.03.24 15:22:51)