Türkiye'deki yazılım bütçeleri nasıl?

Yazılım ajansı sahibiyim ve Kore'de şirketim var. Tüm çalışanlarım ve müşterilerim yabancı. Türkiye'de de şirket var ama aktif olarak kullanmıyorum. Teknopark süreciyle birlikte yazılım ayağını Türkiye'ye kaydırmak istedim ama görüyorum ki İngilizce bilen kalifiyeli yazılımcı maaşlarının doğu avrupa'dan pek farkı kalmamış.

Uzun zamandır Türkiye pazarına hiç dokunmadık bile. Yazılımcı maaşları bu kadar yüksekse projeler için dönen paraları merak ettim.

2 sene önce 6 aylık bir AI projesi için 150 bin dolar bütçe verdiğimde ortam buz kesilmişti ve daha sonradan kimseye yaptıramadıklarını duymuştum. Bu tarz bütçeler hâlâ büyük şirketlerde mi dönüyor sadece yoksa ortalama arttı mı iyice?

bu sene tr piyasasına güvenip de sakın yatırım yapma. çok ciddi cost cutting baskısı var, en kolay da it bütçesinden ve danışmanlık bütçesinden kesiliyor. ayrıca, bu işler artık birilerinin elinde. işinde iyiysen iyi para kazanacaksın demek değil. danışman olarak, bordrolu, bir proje içinde çalışabilirsin ama şirket olarak iş kapmak mümkün olmaz.

  • gabe h coud  (15.03.24 16:38:25)