Yurtdışında turistlik gezide telefon ve cüzdan kapkaç önlemleri

Şimdiye kadar başıma gelmedi ama gelmeyecek diye bir kaide yok tabii. Gerçi hep Avrupa'ya gittim. Yarın, öbür gün, 3 ay, 1 sene sonra kalkıp diğer kıtalara gezmeye gidebilirim. Aklımda Vietnam var örneğin. Vietnam güvenlidir, değildir başka bir konu tabii.

Yurtdışında turistlik gezide telefon ve cüzdan kapkaç önlemleri ne tavsiye ederseniz? Bel bağlanan küçük çantalar var. Sırt çantasını tavsiye etmiyorlar. Zira omuzdan çat diye alıyorlar?

Güvenli otel seçip eşyaları otelde bırak. Yanında para minimal taşı.

  • ferenc  (09.03.24 23:48:11)
Eskiden boyna asılan cüzdanlar vardı, hala vardır muhtemelen

  • a man alone  (09.03.24 23:58:14)
Yanında taşımak komple riskli. Bir şekilde anlarlarsa bıçaklayıp alırlar gerekirse.

  • ferenc  (10.03.24 00:12:04)
@ferenc Genelde öyle yapıyorum ama telefon lazım oluyor harita için.

  • put it in your appropriate place  (10.03.24 00:13:20)
genelde bir cebi fermuarli kargo sort/pantolon giyerim. gunluk cikarken yanimda pasaport tasimam. sadece bir kimlik, toplu tasima karti (varsa) ve bir kredi karti. o kredi karti calinirsa veya bloke olursa otelde baska kart olur yedek. nakit kullanmadim uzun suredir.

  • hot potato  (10.03.24 03:25:54)
55 ulkeyi 0 problemle gezdim.

En az 3 yildizli, bilindik, reviewleri olan otelleri tercih edin. Sabah erken kalkin turistik aktivitelerinizi yapin. Aksam yemeginizi yeyip otelinize geri donun. Canta tasimayin, kredi kartinizi otel disinda, kucuk yerlerde kullanmayin. Nakit odeme yapin. Banka, hava alani, otel disinda dolar bozdurmayin. Acik icecek ikram edildiginde icmeyin. Boynunuzda kocaman kamera ile gezmeyin. Trafigin yogun oldugu yerlerde kaldirimin yola yakin tarafinda canta ile yurumeyin. Gece bilmediginiz sokaklarda tek basiniza yurumeyin.Gece bara gidecekseniz otelinizdekilerle nerenin guvenli nerenin tehlikeli oldugunu ogrenip ona gore gidin. Bilmediginiz yerde sarhos olacak kadar icmeyin. Taksinizi ya da kiralayacaginiz araci otel araciligiyla kiralayin. Ulkeye gitmeden once ne gibi scamler oldugunu netten arastirin. Bolgedeki hastaliklara bakin.

Afrika'ya giderseniz, lokal guvenilir bir sirket ile anlasma yapin. Koruma, sofor ve asci tutmaniz gerekiyor. Lokal yemek yiyemezsiniz. Su icemezsiniz. Afrika'da gece sokaga cikmayin.
Malarya, Sari humma asilarinizi yaptirin. Yaninizda surekli iceriginde deet olan repellent sprayiniz bulunsun. Afrika'da herkes rusvet pesinde. Kendiniz gezemezsiniz.

Bazi ulkelere gitmeyin. Durum covid oncesi gibi degil. Oldukca kotu.
  • thetruenorthstrongandfree  (10.03.24 04:16:32)
kredi kartina da dikkat et.
bozuk para cantasi kullaniyorum, cuzdandan ayri.
bijuteri bile taki takmiyorum.
telefonu elinde tutma, lazim olunca durup bak geri cantana koy, cunku insanin bosluguna geliyor.
  • durgunfoton  (10.03.24 08:13:20)
Cüzdan ve telefonu ön ceplerde taşıyıp arka cepleri boş bırakın.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (10.03.24 10:12:08)