Anneyle konuşmamak ve vicdan azabı çekmemek

6 aydır annemle görüşmüyorum. Sebebi yeğeniyle bir olup bana iftira atması sonucu yeğenine çıkışmam ve bana yeğeninden özür diletmesi. Hiç bu kadar gururum incinmemişti. Ertesi aylarda da yeğeninin üzerine tarla geçirdi gizlice.
Annem babamı ve bizi hep kendi bekarlık ailesine hizmet için kullandı. Bize ne olursa olsun yeter ki onun ailesinin istekleri yerine gelsin. Yeğeni geliyor havalanından alınsın diye bana izin kullandırıyor da ona taksiye atla gel diyemiyor vb… Tabii ki bunları sorun etmiyorum ama bu olanların da arka bir planı var.

İlişkimi kestim annemle. Kardeşim ve babam da bir süre kesti bana yaptığından dolayı. Yeğen ve teyzeyi zaten çıkardık hayatımızdan. Şimdi geceleri uyanıp ağlıyormuş ben ona ne yaptım diye. Babam da haksızsın özür dilemen lazım diyormuş. Asla dilemem, o dilesin diyormuş. Yeğeninin adını duyunca sinir krizi geçiriyormuş. Onlara laf söyletmiyomuş. Ben de bu şartlarda asla barışmayacağım. Babam çok üzülüyor annen dayanamıyor diyor. Bana nasıl yeğeninden özür diletti, yeğenine de diletsin ve bana attıkları iftirayı kabul etsinler annemle barışırım diyorum. Yapmayacak diyor. Ben de geri adım atmıyorum çünkü bunları bir daha yaşamayacağımın garantisi yok. O iftirayı attıkları gün bana hayatımın en kötü gününü yaşattılar ve düştüğüm durumu zevk ala ala izlediler. Bunu unutamam.

Ayrıca ben onkoloji hastasıyım küçük yaşlarımda geçirdiğim onkoloji hastalığım var ve sürekli tedavi altındayım. Bir annenin çocuğuna bunları yaşatmaya hakkı yok. Bahsettiğim iftira konusunda da %100 ben haklıyım. Bir annenin yeğeniyle bir olup çocuğuna iftira atmasını kabul edemiyorum. Babam özür dilemeyecek diyor (annemin ve ailesinin hayatında özür dileme kavramı yoj), hiç bi şey olmamış gibi devam edin istiyor diyor. Yaptığıyla yüzleşmiyor. Abim sen haklısın o nedenle sen ne istersen o diyor. Çok duygusal bir insanım ama vicdanım sızlamıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Anlattıklarınızdan siz 100% haklı görünüyorsunuz. Barışsanız da benzer şeylerle yine üzecektir muhtemelen. Zor bir durum.

  • crinix  (06.03.24 18:36:24)
İnsanın alt soyu hariç hiç kimseye sorumluluğu yok bence sal gitsin çokta önemli değil

  • alp9900  (06.03.24 20:57:20)
Bence küs kalma, barış. Özür dilemekse dile ve artık eskisi gibi hayatına müdahale edecek konuma girmesine izin verme bu kadar.

  • dedeminhirkasi  (06.03.24 21:47:37)
çok haklısın. ne yapman gerektiğine sen karar vermelisin.

  • benarrivo  (06.03.24 21:50:03)
hic ilgilenme, gidan yapacak bir sdy yok zaten o kadar uzuluyorsa gonlunu alabilir onunki drama. ustelik ozur dilese konusacakmissin ona ragmen yapmiyorsa kendi bilir. yuz versen ayni seyleri yapmaya devam edecek baban da kusura bakmasin artik yalanci iftiraci biriyle yaşamaya devam etmenin bedelini kendi odeyebilir. sen uzak dur
acil şifalar dilerim

  • ala09  (07.03.24 00:09:31)
engelle geç görüşme bi daha öyle anne mi olur. keşke benim annem de seninki gibi kötü bi şeyler yapsa da hastaneye götürmeyince alışverişini yapmayınca falan vicdanım sızlamasa. bir yükten kurtulmuşsunuz.

ameliyat falan olursa dümenden 2 kg mandalina alıp git 15 dk otur sonra yine topukkkk
  • gece abisi  (07.03.24 01:07:21 ~ 01:08:06)
şimdi barışırsan yarın yine bu tarz bir şey yapacak. seçimini yap ya görüşmeyip kendi psikolojini koruyacaksın ya da bir şey olmamış gibi devam edip tekrar tekrar üzüleceksin. çok önemli bir şey olursa hastalık falan ararsın ama onun dışında görüşmezdim ben olsam.

  • sanguine mcqaer  (07.03.24 09:29:51)
Bırak annen özür dilesin bence de. Kafanız bu şekilde rahatsa da takmayın derim.

Böyle saçma şey mi olur? Bir insan kendi öz kanından gelen çocuğunu nasıl bu kadar ezebilir? Rahatsızlığınız da varmış kafanıza bile takmayın. Keyfinizi bozduğunuza değmez bile.
  • drako  (07.03.24 09:50:09 ~ 09:51:22)
umursayinca yine ayni donguye girmeyecek misin, ozur vol.2 gibi olacak, kuzen yuz bulacak, sana hava atacak vs. vs.
belki yegen ve teyzeye yol yapmak icindir, sonra yine birsey olursa abinler arkanda durur mu? sen affettin falan olur.
bana sorarsan kalp isi bitmis, mantigin ne diyorsa, stressiz olacaksa onu yap.
baska tarlalar vardir, belki hedeflerinde.
  • Ley  (07.03.24 14:21:17)
ne yapacagin burada yaziyor zaten. 'Asla dilemem, o dilesin diyormuş. Yeğeninin adını duyunca sinir krizi geçiriyormuş. Onlara laf söyletmiyomuş.'
senin gonlunu almaya calisan yok bu yazdiklarinda.

benim dusuncem ailesi ile sorunlari olanlar ya kendinden vazgeciyor (kisiliginden veya sagligindan, uyusturucu vb.) ya da ailesinden vazgecip gidiyor. sen de kendi kisiligine gore olani sececeksin.
  • durgunfoton  (07.03.24 14:30:30)
Önceki duyurunuzu hatırlıyorum. Cevap yazmamışım bile ama nasıl içime oturduysa daha okurken mevzuyu hatırladım ve yine sinirlendim.
Görüşmeyin bu insanla.
Gerçekten samimi olsaydı iletişime geçer ve özür dilerdi diyorum ben de o koşulda bile görüşmezdim ama konu oraya gelirse iş size kalmış.
Mesele tarlayı başkasına vermesi falan da değil sadece orayı geçtim ama duygusal olarak sizi bu hale getirmesi çok yanlış.
  • mutekebbir  (07.03.24 15:37:48)
bence küs kal. kendi çocuğunun önüne yeğenini koyan kadından anne olamamıştır zaten.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (07.03.24 16:21:16)
Konuşmamaya devam. Bu olayı hatırlıyorum. Ben iftirayı merak ediyorum. Bu arada yeğeninizin annenizin gizli çocuğu olma ihtimali aklıma gelmedi değil. Tarla vermek, bir kelime söyletmemek sağlıklı bir davranış değil. Kesinlikle geri adım atma.

  • dissendium  (07.03.24 16:47:21)
anne babaya verilen değer çok abartılıyor bizim toplumumuzda. hakedene değer verilir, haketmeyeni hayatınızdan çıkarırsınız.

  • antihero  (08.03.24 23:47:27)
annenin baska huylari var mi? mesela disaridaki insanlara karsi cok iyi, fedakar ama evde size o kadar da iyi degil, abinle aranda rekabet vs. belki narsisttir veya egilimi vardir.
kendini dusun, bir terbiyesizlik birsey yapmamissin, alttan alacagin bir durum yok.

  • Coma  (09.03.24 16:08:34)
anne-baba diye konuşmak ve iyi ilişkiler kurmak zorunda değiliz.
ama annenle iyi olmak istiyorsan biraz annenin gözünü korkutup sana tabi olmasını sağlayabilirsin. senin yapmadığını kuzen yapmış,senin yerini almış gibi görünüyor.
ayrıca burada ki sorun annen değil de sanki baban. baba figürü güçlü değilmiş gibi geldi.
mesela bizim aile ataerkil değil,muhafazakar da değil. annem kendi üzerine bir tarlayı kardeşine verse babam hopp ne oluyoruz der,ağırlığını koyar. tersine mümkün. babam kendi ailesinden birine bir şey yapsa annem hemen müdahale eder-senin 1. cil ailen biziz diye. sıkıyorsa yap denir. sanki sizde de baba pasif kalıyor. ayrıca iş yerinden izin aldırıyor demişşin de alma. (veya kırmak istemiyorsan izin vermediler de). niye havalanına gidiyorsun ki? sen de pasif agresif davranıyor, bir olay olduğunda aksiyon alamıyor gibi görünüyorsun. bu konulara dikkat edersen belki hayat senin için daha kolay olabilir.
  • hacirotti  (09.03.24 19:33:05)