Altin fonu stopaj oranı toplam tutardan mi yoksa kardan mi alınır?

100 bin TL para yatırdık ve 150 bin TL oldu diyelim. %10 stopaj varmış. Yani parayı çekince 5 bin mi 15 bin mi stopaj ödenir? Ayrıca bunun herhangi bir vergi bildirimi vs yok değil mi?

Son olarak, fiziki altin alternatifi olarak altin fonu önerir misiniz? Direkt altin hesabı olunca alım satım farki çok olabiliyor. Altin fonunda ise altin ne kadar artıyorsa o kadar artar mı ondan emin olamadım.

Stopaj kazançtan alınır.

  • malheiros  (05.03.24 08:24:44)
* Fiziki altın candır. Hesaptaki altınlar, dövizler sanal varlıklardır. Biri yarın, %50'sine kesik attım diyebilir, alım-satım makasını çok açabilir, serbest piyasanın yarısına satabilir vs. vs. Yapan ülke çok.

* Seçimlerden sonra döviz ve altın bazlı fonlara %40'a kadar stopaj gelebilir. Cihat Çiçek, seçimden önce hepsini bozup, sonrasında tekrar alacağım diyordu.

Yani siz 500 TL'den altın fonu aldınız, altın seçimden sonra 2,500 TL oldu. Bozdunuz, karınız 2,000 TL üzerinden stopaj alırlar.

Seçimden önce 2,100 TL'den bozup, tekrar aldınız. 2,500 TL'den sattınız. 400 TL üzerinden stopaj alırlar. Çok önceden aldığınız fonlar varsa, gözden geçirin...

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir!

.
  • kartallar yuksek ucar  (05.03.24 09:29:46 ~ 09:31:50)
sizde hangi altın fonu var? bildiğim kadarıyla bu fonlarda stopaj 0.

prnt.sc
  • exlibris  (05.03.24 10:06:55)
Sen ayrıca bir şey ödemeyeceksin. Her şeyi ödenmiş fiyattan satacaksın satarken.

Aslında şu videoyu seyretsen kafana takılan ve takılabilecek her şeyin cevabı var.

www.youtube.com
  • Mirket  (05.03.24 11:22:50)
Yanlış bilgilendirme olmasın ama benim bildiğim yabancı fonlarda kârdan %10 stopaj var. Yerli fonlarda böyle bir durum yok. Içinde yabancı ibaresi geçen tüm fonlar dediğim gibi.

  • lionel andres  (05.03.24 20:00:13)
Stopajsız, %10 stopaj vs. fark etmez. Erdoğan yetkiyi aldı. Bir gece ansızın, %40 vergiyi koyabilir.

Bu tarz durumlarda, normal şartlar altında, eskiden aldığınız fonlar etkilenmemeli. Ancak burası Türkiye. Normal şartlarda yaşamıyoruz. Biraz zararı göze alıp, karınızı seçimden önce almakta fayda var!

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir!

.
  • kartallar yuksek ucar  (05.03.24 22:19:28)