Vergiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Vergiler derken Türkiye'de alınan vergiler değil, genel olarak vergi sistemi hakkında düşüncenizi merak ediyorum. Yani Türkiye'de hem toplanırken adaletsiz hem de harcanırken güven vermeyen bir vergi sistemi olduğu için Türkiye özelinde pozitif düşünceye sahip olmak zor da, ütopik derecede iyi olmasına gerek olmadan hem toplanmada hem harcanmasında görece adil bir toplum için soruyorum.

Özellikle ekonomik liberaller arasında vergi=devletin yaptığı hırsızlık gibi bir algı var. Yani bilmiyorum, kazandığım tutardan makul bir kısmın alınıp toplum faydasına kullanılması beni rahatsız etmiyor düşününce. Sağlıklı ve iyi eğitilmiş bir toplum için vergi alınması, alınan vergiden çok daha fazla katma değer üreten bir olay gibi geliyor. Ha tabii ki bizden alınan verginin harcanacağı yeri seçemiyoruz ve belki çok da işime yaramayacak bir alana harcanacak benden alınan vergi ama toplumsal olarak bakarsak zaten bir şekilde dengeleniyor. Ee daha zengin olanın daha çok vergi vermesi de bana mantıklı geliyor. Kızıl komunist biri değilim de genel sosyal demokrat perspektifte bakınca en azından bir seviye fırsat eşitliği sağlamak için çalışılması bana mantıklı geliyor.

Sizin bu konudaki düşünceniz neler? Vergilerin sıfır ya da sıfıra yakın olduğu bir toplumda yaşamayı mı isterdiniz yoksa adil bir sistemle vergi toplanan ve bu toplanan vergilerin halk yararına harcandığı bir toplumda mı?

Gece 3 te birkaç kişinin kapını kırıp evi talan edip gırtlağını kesip gitme ihtimalinin sıfıra haddinden fazla yakın olmasının maliyeti sence nedir?

Ya da senden iri birinin artık bu ev benim, ya da dükkanın benim deyip seni kapıya koyarsa gideceğin bir yerlerin olma maliyeti?

Akşam çocuğun okuldan eve dönmediğinde arayabileceğin bir yerlerin olması,

Şeker koması, kalp krizi vs. düştüğünde çarşının ortasında, bir ambulansın gelip seni alacağını bilmenin,

İş makinesine kolunu kaptırırsan artık sana devletin bakacağını bilmenin,

Daha binlerce örnek sayarım. Bunların maliyeti senin için senin gözünde nedir? Yani bunlar için kazancının ne kadarını fedaya hazırsın?
  • Mirket  (04.03.24 12:52:57)
@mirket

ben vergileri destekliyorum zaten, sorular direkt bana gibi üzerime alındım :d
  • nundu  (04.03.24 12:57:00)
vergi olmazsa kamu hizmeti olmaz. yani sosyal devleti geçiyorum temel kamu hizmeti bile alınamaz. buna anarko-kapitalizm deniyor. parasıyla şirketlerden kamu hizmeti alıyorsunuz. vergi ödemiyorsunuz. devlet yok, şirketler var. bir aralar mantıklı gelse de artık doğru bulmuyorum.

vergi alınmasını yanlış bulmuyorum. ekonomik duruma göre dengeli toplanan vergiyi ve harcanan vergiyi yani kamu giderlerinin denetlenebilir olmasını doğru buluyorum. zenginlerden daha fazla vergi alınması gelir dağılımındaki adaletsizliği düşürür. komünist olmak ayıp değil. sert bir sosyal devlet olması gerektiğini düşünüyorum.
  • paintov  (04.03.24 12:59:08)
Estğ. Abi.
Geçen gün bir Western filmi seyrettim. Dağ başında bir kulübede yaşayan bir aile. Evi basıyorlar falan.
O an düşündüklerim bunlar.
'Devlet aslında ne büyük bir nimet.' demiştim.
  • Mirket  (04.03.24 13:21:25)
yaşasın vergi :D

  • gule gule  (04.03.24 13:29:37 ~ 13:35:13)
Devlet ne yaparsa kötü yapar.
En basit örneği okullar.
10 senede İngilizce cümle kurduramayan bir eğitim sistemi.
Devlette çalışan bir öğretmenin ders saat ücreti de özel de çalışanın 10 katı falandır.
Devlet adalet, güvenlik gibi alanlar dışında olmamalı. Sadece kontrol ve düzenleme yapmalı.
  • parka  (04.03.24 13:47:34)
Avrupa ülkeleri veya ABD gibi ülkelerdeki gibi denetimi sıkı yapılıp halka "eşit" bir şekilde yayılırsa ne ala.

Bizde millet kaçak elektrik kullanır bize girer, üretim olmaz 1 araba kendine 2 araba devlete alırsın, yurtdışından alabileceğin eşya aylık olarak sınırlandırılır, fiyat olarak sınırlandırılır, verginin vergisini almak gibi saçmalıklar olur, kafalarına göre ek mtv uydururlar. Kodamanların vergi borçları silinir...

Özetle vergi gerekli ama bizdeki gibi halkı öpüp zenginleri korursanız millet de kaçırmak ve kaçınmak için elinden geleni yapar.
  • kimlanbu  (04.03.24 14:00:40)
Sen istiyor sosyal devlet, kamu girişimleri ve kolluk kuvvetleri? O zaman ödeyecek vergi.

Bizim ülkenin başarısızlığı, toplum olarak bölünmüşlüğü ve vergi afları üzerinden bakınca tabii ki insanın vergi ödeyesi gelmiyor.
  • nawar  (04.03.24 14:40:54)
Eğitim, sağlık ve barınmada belli bir standarttaki hizmeti kamunun sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında isteyen özel hastaneye gitsin, çocuğunu özel okula göndersin, yalıda yaşasın.
Bazı cevaplarda asayiş vurgulanmış, ama bir dönem sık sık patlayan bombalar veya denetimli serbestlikle sokaklarda cirit atan caniler unutuldu sanırım. Önce sosyal devlet ve vatandaşlık bilinci gelmeli ki hesap sorabilelim.

  • auroraaurora  (04.03.24 17:05:52)
Vergilerin tümü düzen için harcanmıyor. Düzen için harcanan vergilerin çok büyük bir kısmı boşa harcanıyor. Bu ülkedeki israf akıl almaz bir seviyede. 6 ay askerlik yaptım. Yapılan gıda, enerji, iş gücü israfıyla fabrika işletirsin.

Yazılan her şey çürütülebilir. Güvenlik denmiş. ABD'de her yıl binlerce cinayet işleniyor. Büyük bir kısmı bahsedilen şekilde birinin bir anda evinize girmesiyle gerçekleşiyor.

Devletin halkı koruyamadığı çok fazla durum var. En başında savaş geliyor. Yaşadığın şehir düşmanın eline geçse seni koruyacak kimse yok. I. Balkan Savaşı'nda, Yunan İsyanı'nda binlerce Müslüman Türk katledildi. Şanslı olanlar Anadolu'ya gelebildi. Bu insanlar da vergi veriyordu.
  • dissendium  (04.03.24 17:25:07)
vergi iyi ancak vergilerin harcandığı yerleri kontrol edemiyoruz. vergilerimizi sorgulayabilmeli ve hesap sorabilmeliyiz.

  • benarrivo  (04.03.24 17:35:37)
Gördüğüm kişi zenginlestikce "aman parama kimse dokunmasin" diyor, her şeyi zaten parası ile alabildiği için önemsiz oluyor.
Kişi fakirlestikce de tam tersi.
Bana göre dünyanın en komik düşüncelerinden biri yani devlet olmasın, vergi olmasin. Ha aynı şekilde komünizmi de komik buluyorum.
Misal güvenlik denmis, itfaiyenin falan da paralı olması gerektiğini düşünenler var. Bunun sonu yok.

Benim kendi düşüncem sosyal kapitalizm gibi bir şey. Vergi toplanmali ama vergi takip edilebilmeli. Ama kesinlikle toplanmali. Ve gelire göre de ayarlanmali. Onun dışında egitimin ve sağlığın vergiler ile ödendiği ulkelerde yaşamayı ve kişilerin gelirleri arasında ucurumlar olmayan yerlerde yaşamayı tercih ettiğim için Avrupa'dayim.
  • logisticsmanager  (04.03.24 22:08:51)
Türkiye'de vergiler çok düşük ve düşük olmasına olmasına rağmen doğru düzgün toplanamıyorda tahakkuk ve tahsilat nispetleri ortada ama halka sorarsan bazıları vergilerden şikayetçi İnsanlar vatanseverlikten bahsediyor ama vergi bilinci yok kayıtdışılık yüksek gelmiş geçmiş bütün maliye bakanları bu sorunu çözmek için uğraştı ve hala uğraşıyor ama baskı fazla. Vergide adaletin yaygınlaşması için dolaylı vergilerin azaltılıp doğrudan vergilerin yaygınlaştırılması lazım bunun içinde halkta vergi bilinci olması lazım Gelişmekte olan bütün ülkelerde aynı sorunlar var zamanla daha iyi olacak. Bakın bu vergiyi kaçıranlar eğitimli okumuş kesim doktor avukat gibi. Gelir vergisi adil toplanamadigi için bütün yük dolayli vergilere biniyor zenginde fakirde aynı vergiyi ödemek zorunda kalıyor.

  • doharkoman  (05.03.24 01:38:45)
Vergilerin olmadığı körfez ülkeleri doğal kaynak zengini ülkeler kamu hizmetlerini bu doğal kaynklarsn elde ettikleri butce ile sağlıyorlar ve hatta devlet halkına para ödüyor. Bizde böyle bir şey olması mümkün değil şu an için fakat gelecekte bizde de vergilerin daha düşük olduğu bir sisteme geçilecek devlet finansmanını İstanbul havalimanı gibi yatırımlardan ve ortaklıklardan sağlayacak

  • doharkoman  (05.03.24 01:51:49)